Anasayfa » Medya Haberleri » Faizsiz finans denetim standartları belirlendi

Faizsiz finans denetim standartları belirlendi

Faizsiz finans denetim standartları belirlendi

Faizsiz finans denetim standartları belirlendi

Tarih :
Faizsiz finans denetim standartları belirlendi

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK), faizsiz finans kuruluşlarının bağımsız denetimini yürüten denetçiler için etik kuralları ile faizsiz finans denetim standartları yayımlandı.

Kurulun konuya ilişkin kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, uluslararası standartlara uyum sağlamak üzere İslami Finans Kuruluşları Muhasebe ve Denetim Kuruluşu (AAOIFI) tarafından yayımlanan standardın mevzuata kazandırılması amacıyla faizsiz finans kuruluşlarının bağımsız denetimini yürüten denetçiler için etik kurallar belirlendi.

"Bağımsız Denetimin Amacı ve İlkeleri", "Bağımsız Denetçi Raporu", "Bağımsız Denetim Sözleşmesinin Şartları", "Bağımsız Denetçi Tarafından Fıkhi İlke ve Kurallara Uygunluğun Test Edilmesi", "Finansal Tabloların Bağımsız Denetiminde Bağımsız Denetçinin Hata ve Hileye İlişkin Sorumlulukları" ile "Fıkhi Denetim (Faizsiz Finans Kuruluşlarının Fıkhi İlke ve Kurallara Uygunluk Sağlamasına Yönelik Güvence Denetimi)" konu başlıklarını içeren faizsiz finans denetim standartları da kabul edildi.


Öte yandan Kurulun Finansal Tablo Örnekleri ve Kullanım Rehberi'nde Değişiklik Yapılması ve Gösterge Faiz Oranı Reformu'nun yayımlanmasına ilişkin kararları da yayımlandı.

Kaynak : Anadolu Ajansı
İl belediye başkanının virüs testi pozitif çıktı
Diyarbakır'da 370 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı
Ali Babacan hükümete akıl verdi: TL değer kazanır
Dikkat çeken açıklama: Rusya amacına ulaşamadı
2. Çağrı: 'Mesai saatleri düzenlemesi şart'
Gram altında yeni hedef 612 TL mi?
AK Parti'li bir vekilin daha koronavirüs testi pozitif çıktı
Pandemide öne çıkan 3 ürün

Benzer Haberler