Anasayfa » Emekli » 6.8 milyon emekliye asgari ücretin altında maaş!

6.8 milyon emekliye asgari ücretin altında maaş!

6.8 milyon emekliye asgari ücretin altında maaş!

Milyonlarca çalışan 2020 yılı için asgari ücrete zam yapılmasını beklerken, 6.8 milyon emeklinin ise asgari ücretin altında emekli maaşı aldığı ortaya çıktı. Bu durum, TBMM Genel Kurulu'nda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 2020 yılı bütçe görüşmeleri sırasında gündeme geldi. CHP'li Milletvekili Kapap, halen 2 bin TL'nin altında 6.8 milyon emeklinin maaş aldığını söyledi.

Tarih :
6.8 milyon emekliye asgari ücretin altında maaş!
p>CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

"Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı -bir torba bakanlık- üzerinde konuşacağız. Bu bakanlık bu bütçeyi hak etmiyor. Diyeceksiniz ki: Neden? Kadın cinayetleri, iş cinayetleri almış başını gidiyor. Bakanlığa bağlı bir genel müdürlük var -kadının adı yok- Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü.

Aile Bakanlığı bütçesi ama hangi ailenin bütçesi? Bir tek aileye hizmet ediyorsunuz. Boşanma oranları her geçen gün artıyor. Uyuşturucu kullanımı ilkokul çağına kadar düşmüş. Asgari ücret açlık sınırının altında. Engellilere en büyük engeli çıkaran sizlersiniz. Yüzde 40’ın altında engelli olanları hiçbir işveren şu anda işe almıyor.

Emekliler geçinemiyor. 1.000 liranın altında maaş alan, emekli maaşı alan 847.643 kişi var, dul ve yetim, maaşları 1.000 liranın altında. Özellikle bu tabloyu -küçük bir tablo ama- Genel Başkanımız göstermişti geçen hafta. Ondan sonra, yurt dışı emeklilerinden 1.000 liranın altında maaş alan binlerce kişinin maaşlarını birden, apar topar 29/11/2019 tarihli bir genelgeyle 2 katına çıkardınız; yeni uyanıyorsunuz.

Bakın, 6 milyon 850 bin kişi 2.000 liranın altında emekli maaşı alıyor, açlık sınırının altında. Maalesef, hepsi, 11 milyon kişi, yoksulluk sınırının altında maaş alıyor, yoksulluk sınırının altında ve Aile Bakanlığı orada duruyor."

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINDA

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler