Anasayfa » Medya Haberleri » Çalışma Bakanı'ndan kritik EYT açıklaması! İlke olarak karşıyız....

Çalışma Bakanı'ndan kritik EYT açıklaması! İlke olarak karşıyız....

Çalışma Bakanı'ndan kritik EYT açıklaması! İlke olarak karşıyız....

Kamuoyunda EYT olarak bilinen Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan önemli açıklama geldi. Bakan Selçuk, 'EYT'ye ilke olarak karşıyız' dedi.

Tarih :
Çalışma Bakanı'ndan kritik EYT açıklaması! İlke olarak karşıyız....

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hürriyet Gazetesi'ne röportaj verdi. Bakan Selçuk'un EYT konusunda yaptığı değerlendirmeler şöyle:

Emeklilikte yaşa takılanların yaş ortalamasının 43-47 olduğunu söyleyen Selçuk, "Bunların yüzde 80-90'ı da çalışmaya devam ediyor. Biliyorsunuz, emekliliği hak etmenin üç şartı var: yaş, prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi. Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılanlar dediğimizde, yaştan dolayı emeklilik hakkını kazanamayanlar var. Konuyu etraflıca inceledik ve birden fazla alternatif üzerinden çalışıp maliyetleri çıkardık. Yüksek maliyetinin yanı sıra sosyal güvenlik reformundan bir geri dönüşü ifade ettiği için ilke olarak da karşıyız. Reformu geriye döndürmek aktüeryal dengenin bozulması demek" dedi.

KIDEMDE SOSYAL MUTABAKAT

KIDEM tazminatında bir değişiklik düşünüp düşünmedikleri sorusunu yanıtlayan Selçuk, "11. Kalkınma Planı'nda, 'kıdem tazminatı reformu, tarafların sosyal mutabakatıyla gerçekleştirilecek' diye ifade ettik. Dolayısıyla, sosyal mutabakatı önemsiyoruz. Şu anda kıdem tazminatı şöyle olur veya olmaz' diyemem. Çünkü sosyal taraflarla bu konuyu tüm boyutlarıyla konuşamıyoruz. Hemen kırmızı çizgiler çekiliyor. Maalesef, sosyal tarafların tüm netliği konuşamadığı her konu, hep arafta kalıyor" diye konuştu.

Kaynak : Hürriyet
AK Parti Yeni Kanun Teklifini Meclis'e sundu!....
Dikkat! MTV’nin ilk taksidini kaçırmayın!
Balıkesir Erdemit Belediyesi 20 İşçi Alacak
5 yaşındaki çocuk gripten hayatını kaybetti
Bakan Selçuk'dan karne alan öğrencilere 'el rehberi
Dul ve yetim aylıkları hangi oranda bağlanır?
Burdur SYDV Geçici 3 İşçi Alacak
Makas atmak isterken minibüse çarptı: 11 yaralı

Benzer Haberler