Anasayfa » Taşeron » Taşeronda olmayan zam yeni 4/D'li işçiye verildi!

Taşeronda olmayan zam yeni 4/D'li işçiye verildi!

Taşeronda olmayan zam yeni 4/D'li işçiye verildi!

Taşeronda olmayan zam yeni 4/D'li işçiye verildi! Taşeron işçi iken kadroya geçen işçilere ödenmeyen asgari ücretin yüzde fazlalıkları yeni alımda 4/Dli işçilere ilanda yer aldı.

Tarih :
Taşeronda olmayan zam yeni 4/D'li işçiye verildi!

Taşeron işçi iken kadroya geçen işçilere ödenmeyen asgari ücretin yüzde fazlalıkları yeni alımda 4/Dli işçilere ilanda yer aldı. İşte detaylar...

Taşeron şirketlerden 696 sayılı KHK ile belediye şirketlerine ve 4/D sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçiler YHK'nın toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre 4+4 şeklinde zam alıyorlar. Taşeron şirketlerde çalışırken maaşları için sözleşmelerinde yer alan asgari ücretin yüzde fazlası (10,20,30,40 vb.) kadro geçiş işlemleri sonucu iptal edildi. Geçiş sonrası geçiş yapılan dönemdeki maaşlarına ek olarak sadece yüzde 4+4'lük zamlar aldılar. Böyle olunca da geçen iki yıllık süreçte birçok maaş asgari ücret düzeyine indi.

TAŞERONDAN GEÇEN İŞÇİLER

2 yıllık süreçte asgari ücretteki artış 2019 yılı için yüzde 26, 2020 yılı için ise yüzde 15 olarak açıklandı. Toplamda kümülatif olarak yüzde 45'e yaklaşan oranda en düşük ücrete zam yapılmışken geçen iki yılda asgari ücretin yüzde fazlası ile çalışan işçilere sadece yüzde 16 zam yapılmış oldu. İşçilerin maaşı iki yıllık süreçte yüzde 30'a yakın erimiş oldu.

TAŞERON SONRASI DİKKAT ÇEKEN 4/D'Lİ İŞÇİ ALIMI İLANI

Taşerondan geçen işçiler ve sendikalar taşeron şirketlerde çalışırken aldıkları asgari ücretin yüzde fazlalıkları için mahkemelerin yolunu tuttu ve kazanılan davalar oldu. Şayet Yargıtay'da kazanılan davaları onaylar ise taşerondan geçen işçilerden asgari ücretin fazlası ile maaş alan işçiler eskisi gibi yine asgari ücretin fazlası ile maaşlarına kavuşacaklar. Fakat geçen süreçte Bakanlıklar taşerondan geçen işçilerin zam oranlarını açıklarken YHK'nın TİS hükümlerini hatırlatarak sadece yüzde 4+4 zam yapılması yönünde resmi yazı yayımladılar.

İLANDA ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE FAZLASI YER ALDI

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı geçtiğimiz gün sürekli işçi alımı için ilana çıktı. Başvurular ise dün sona erdi. 225 sürekli işçi alımı yapacak olan Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı yeni işçilerden sadece 20'si hariç 205 işçi için maaşları 'Asgari ücretin' fazlası olarak ilan etti. Yani yeni alınacak 4/D'li sürekli işçilere asgari ücretin ilanda belirtilen yüzde fazlası ile maaş ödenecek.

TAŞERONDAN GEÇEN İŞÇİLER DE YÜZDE FAZLASI

Taşeron şirketlerde çalışırken yapıtıkaları işin niteliğine göre maaş alan işçiler sözleşmelerinde yüzde fazlalıklar da vardı. Bu fazlalıklar kadro geçişi sonrası yeni sözleşmelerde yer almadığı için sadece 4+4 şeklinde zam alan işçiler eski sözleşmelerinde yer alan yüzde fazalıklar için mücadelerini devam ettiriyorlar.

ENFLASYON FARKI BİLE YOK

Kamuda enflasyon farkı almayan tek çalışan grubu olan işçilerin maaşı iki yıllık süreçte yüzde 30'a yakın erimiş oldu.

YENİ İLANDA MAAŞLAR ŞÖYLE YER ALDI

Milli Saraylar 225 sürekli işçi alacak haberi için Tıklayınız

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler