Üç aylar ne zaman başlayacak? İşte 2020 takvimi...

Üç aylar ne zaman başlayacak? İşte 2020 takvimi...

Tarih :
Üç aylar ne zaman başlayacak? İşte 2020 takvimi...
Yeni yılın gelmesiyle birlikte araştırma yapılan tarihler arasında ilk sıralarda dini günlerin tarihi yer alıyor. Listenin başında ise Recep Şaban ve Ramazan aylarının başlangıcı yani üç aylar yer alıyor. Peki, üç aylar ne zaman başlayacak? İşte, Diyanet İşleri Başkalığı Dini Günler Takvimi’nde yer alan üç aylar başlangıcı…
haber metninin boyutu
haber metnini yazdır
Üç ayların başlangıcı için geri sayım başladı. Manevi atmosferin zirveye ulaştığı günlerin ne zaman başlayacağı ise Türkiye başta olmak üzere İslam Dünyası’nın genelinde merak ve heyecanla araştırılıyor. Peki, üç aylar ne zaman başlayacak? İşte, Diyanet Dini Günler Takvimi’nde yer alan 2020 Recep, Şaban ve Ramazan Ayı başlangıcı…


ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?


Üç aylar Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşuyor. Yani, üç aylar Receb ayıyla başlıyor. 2020 yılında Receb ayı 25 Şubat tarihinde başlıyor. Buna göre üç aylar 25 Şubat tarihinde başlıyor. Öte yandan Ramazan ayının son günü de aynı zamanda Ramazan ayının son günüdür. 2020 Ramazan ayının son günü ise 23 Mayıstır… Böylelikle netleştirecek olursak üç aylar 25 Şubat günü başlayacak ve 23 Mayıs günü sona erecek.


Recep Ayı 2020 başlangıç tarihi: 25 Şubat

Şaban Ayı 2020 başlangıç tarihi: 25 Mart


Ramazan Ayı 2020 başlangıç tarihi: 24 Nisan


Üç ayların dinimizdeki yeriyle ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı. İşte, üç aylarla ilgili Diyanet’ten yapılan açıklama:


Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Bu itibarla, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir.

Kaynak : CNN Türk

Benzer Haberler