Emeklilik tazminatı alan çalışabilir mi?

Emeklilik tazminatı alan çalışabilir mi?

Emeklilik tazminatı alan çalışabilir mi?

Tarih :
Emeklilik tazminatı alan çalışabilir mi?

Soru: 3600 günü doldurup tazminat aldığım zaman tekrar çalışabilir miyim?

Cevap: İş sözleşmesinin işçi tarafından emeklilik sebebiyle feshedilip feshedilmediği ve buna göre kıdem hakkının doğup doğmadığı konularında taraflar arasında uyuşmazlık söz konusudur.
Kanunla, işçinin emeklilik konusunda yaş hariç diğer kriterleri yerine getirmesi halinde kendi isteği ile işten ayrılması imkanı tanınmıştır.

Sigortalılık süresini ve prim sayısını tamamlayan işçi, yaş koşulu sebebiyle emeklilik hakkını kazanmamış olsa da işyerinden yasayı gerekçe göstermek suretiyle ayrılabilecek ve tazminata hak kazanabilecektir. Ancak belirtilen şekilde işten tazminat alarak ayrılıp kısa bir zaman sonra başka bir yerde çalışmaya başlamak risk taşımaktadır. Çünkü eski işveren dava açıp tazminatı isteyebilir. İş yargıya taşınırsa Yargıtay'ın bakacağı kriter, başka bir işe girmek için mi tazminat istendiği olacaktır. Belirtilen şekilde tazminat alarak işten ayrıldıktan sonra çalışmanın yasal olarak sakıncası yok ama belgenin bir örneği dosyanızda olacağından, ikinci kez aynı şekilde tazminat yazısı alamazsınız. Fakat ekonomik şartlar nedeniyle tekrar çalışmaya başlamakta ve normal prim gününü tamamlamakta sakınca yok.

Ali Şerbetçi

Yazının tamamı için Tıklayınız

Kaynak : Takvim
İşte yeni eğitim düzeni!
Patlamada yakınlarından haber alamayan ailelerin bekleyişi sürüyor
Ordu Ünye SYDV Personel Alım İlanı
Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlama ile ilgili soruşturma başlatıldı
İhraç edilen 12 bin 200 KHK’lı devlete dönüyor
Lunaparkların açılış tarihi belli oldu
Alınamayan kıdem için kaç yıl içinde dava açılmalı!
Ardahan Askeri Gazinosu İşçi Alacak

Benzer Haberler