Anasayfa » Taşeron » Taşeron işçiler 3 vekille Meclis gündemine geldi!

Taşeron işçiler 3 vekille Meclis gündemine geldi!

Taşeron işçiler 3 vekille Meclis gündemine geldi!

Taşeron işçiler ve kadroya geçen işçiler 3 vekille Meclis gündemine geldi

Tarih :
Taşeron işçiler 3 vekille Meclis gündemine geldi!

Taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilerin mali ve ekonomik durumları ile kadro alamayan ve halen taşeron olarak çalışan işçilerin durumları Meclis gündemine getirildi.

TAŞERON İŞÇİ KONUSU MECLİS'E ADETA DAMGA VURDU

Dün gerçekleşen Meclis konuşmalarında 3 milletvekilinin taşeron işçi konuşmaları damga vurdu. 3 milletvekili her yönleri ile taşeron işçilerin sorunlarını Meclis Kürsüsünden duyurdu.

TAŞERON KALAN İŞÇİLER

Niğde milletveklili Ömer Fethi Gürer kadro alamayan Kamuda kiralık araç şoförleri gibi, sağlıkta hastane bilgi işlemcilerine, görüntüleme çalışanlarına, sosyal tesis çalışanları, Enerji, Karayolları, Demiryolları, PTT, Devlet Su İşleri, Millî Park, orman çalışanları, güvenlik çalışanları gibi KİT'lerde çalışanlar, "Toplum Yararı" projesi kapsamında çalışanları sayarak haksızlıklar giderilmelidir' dedi.

TAŞERONDAN GEÇEN İŞÇİLERİN MALİ VE SOSYAL HAKLARI

İzmir milletvekili Kani Beko'da kadroya geçirilen işçilere değinerek yüzde 4+4'lük zamların ve şirket işçiliğinin ikramiye ve sosyal haklardan mahrum bırakıldığıını ifade ettti.

Muğla milletveklili Burak Erbay da taşeron kalan işçilerden öğretmenevi çalışanlarının sorunlarını dile getirerek ayrımsız kadro talebinin gerçekleşmediğini ifade ettti. İşte detayalar....

KADRO VERİLMEYEN TAŞERON İŞÇİLER İŞİZ KALIYOR

Ömer Fethi Gürer (Niğde) - Taşeron düzenlemesini içeren 696 sayılı Kararname'ye rağmen kadro verilmeyen binlerce taşeron işçisi vardır. Bakanlara sorduğumuzda da bunu doğrulamaktadırlar. Taşeronda çalışanların sorunu bu nedenle devam etmektedir. Hizmet alım sözleşmesine tabi çalışanlar sözleşme sonunda işsiz kalmaktadır.

İŞÇİLERİ TEK TEK SAYDI

Kamuda kiralık araç şoförleri gibi, sağlıkta hastane bilgi işlemcilerine, görüntüleme çalışanlarına, sosyal tesis çalışanlarına ne yazık ki kadro verilmemiştir. KİT çalışanları kadro hakları verilmediği için mağdurdur. Enerji, Karayolları, Demiryolları, PTT, Devlet Su İşleri, Millî Park, orman çalışanları, güvenlik çalışanları gibi KİT'lerde çalışan yüzlerce işçi kadro beklemektedir. Belediyelerde kadro beklerken şirket kadrosuna alınanlar da mağdurdur. Millî Eğitimde "Toplum Yararı" projesi kapsamında çalışanlara da kadro verilmelidir. Eşit işe eşit ücret ve kadro verilmediği için iktidar taşerona verdiği sözü tutmamıştır. Mağduriyetler sürmektedir. Haksızlıklar giderilmeli, çalışanların kadro hakları verilmelidir.

696 SAYILI KHK İLE KADROYA GEÇENLER

Kani Beko (İzmir) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle kamuda, belediyelerde ve özel idarelerde sayıları 1 milyona yaklaşan taşeron işçiye kadro sözü sonrası bu işçilerin bazılarına kadro verildi. Yerleştirmeler yapıldıktan sonra geride kalan 750 bine yakın taşeron işçisi şirketlere geçirildi. Kanun hükmünde kararnameyle geçen bu işçilere 2020 yılı sonuna kadar toplu iş sözleşmesi yapılmayacak, ikramiye ve sosyal haklar verilmeyecek; sadece ilk altı ayda yüzde 4, ikinci altı ayda yüzde 4 olmak üzere zam yapılacak.

'4+4 ZAM ANAYASAYA AYKIRIDIR'

Bu durum eşitliğe ve Anayasa'ya aykırıdır. 2020 yılı içerisinde 750 bine yakın taşeron işçisi, gerçek enflasyon yüzde 25, pazar enflasyonu yüzde 40 iken ekonomik, demokratik, sosyal haklarının ne olacağını merak ediyor. Bu konuyla ilgili vermiş olduğum kanun teklifinin bir an önce ele alınıp 750 bin çalışanın sorununun mutlaka çözülmesi gerekmektedir.

HALA TAŞERON İŞÇİLER

Burak Erbay(Muğla) - 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle yapılan düzenleme sonucunda kamuda taşeron statüsünde görev yapan personelin bir kısmı 2018 yılında kadroya geçirilmiştir. Dönemin Çalışma Bakanı tarafından hiçbir ayrım yapılmadan taşeron işçilerin kadroya geçirileceği söylenmiştir. Ancak kadroya geçirilme sürecinde ülke genelinde yaklaşık 750 öğretmenevinde hem öğretmenlerimize hem de diğer kamu personeline hizmet veren, bizim rahat, güvenli ve huzurlu bir şekilde konaklamamızı sağlayan, resmî tatil, bayram demeden gece ve gündüz vardiyalı olarak çalışan binlerce öğretmenevi personeli haksızlığa uğramış ve maalesef kadroya geçirilmemiştir.

'BİNLERCE PERSONEL TAŞERON'

Kamu personeli olmak için gerekli şartları taşıyan ve uzun yıllardır öğretmenevlerinde çalışan binlerce personel, Anayasa'nın gerektirdiği eşitlik ilkesi çerçevesinde bir an önce kadro haklarının verilmesini ve hak kayıplarının ortadan kaldırılmasını beklemektedir.

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler