Anasayfa » Medya Haberleri » Ekrem İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul için ilginç benzetme

Ekrem İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul için ilginç benzetme

Ekrem İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul için ilginç benzetme

Zillet ittifakı partisi İYİ Parti, Haliç Kongre Merkezi Galata Salonu’nda Kanal İstanbul Projesi ve Ardındaki Gerçekler konulu panel düzenledi. Panele katılan, skandal Kanal İstanbul açıklamalarıyla gündeme gelen CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Ben bu projeye bukalemun proje diyorum her renge giriyor bu proje’ dedi.

Tarih :
Ekrem İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul için ilginç benzetme
CHP’nin HDP ile kol kola olmasından rahatsızlık duymayan İYİ Parti, Haliç Kongre Merkezi Galata Salonu’nda Kanal İstanbul Projesi ve Ardındaki Gerçekler konulu panel düzenledi.
Panelde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da bulundu.
"Kanal İstanbul Projesi ve Ardındaki Gerçekler" isimli panelde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam ve Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu konuşacak. Panelin moderatörlüğünü ise İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahat Andican yapıyor.
“İnsanın uykuları kaçıyor”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Projeyi yapacağız" demesine barak donup kalan, Kanal İstanbul'a körü körüne karşıtlık yapan CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu
“Karadeniz, Marmara, Ege arasındaki ilişkinin bozulmasındaki ortaya çıkacak travmayı gördüğünüzde insanın uykuları kaçıyor” dedi.
İmamoğlu:
“Bu etkinliği düzenleyen herkese İstanbul adına teşekkür ediyorum. Hocalarımızı dinledik, Karadeniz, Marmara, Ege arasındaki ilişkinin bozulmasındaki ortaya çıkacak travmayı gördüğünüzde insanın uykuları kaçıyor. Bunlar gerçekler ben biraz daha farklı açıdan bakmak istiyorum. Zira 2011 yılında seçime 1 hafta kala bu konuyu kötü bir animasyon filme bu konuyu gündeme getiren iktidar partisi o günden bu yana konuyu rafa kaldırdı hiç bahsetmedi. Bahsetmediği gibi bir bilgi alışveriş ortamı da yaratmadı. Bugün konuşulması bizim için çok önemli bir kazanç. Son yaptığımız araştırmalarda bu konuda toplum bilgi sahibi olmaya başladı. Toplumun derin konuları var yoksulluk, işsizlik ekonomik problemler varken. Bütün bunlar varken biz kanal İstanbul projesini yapıyoruz diye bir bakan ortaya çıktı. Biz de bunu İstanbullu ile paylaştık. Durun niye yapıyorsunuz neden yapıyorsunuz diye.”
Bukalemun proje
“Vatandaş bu projenin fayda ve zararlarını gördükçe bu projeye asla onay vermediğini araştırmalardan elde ettik. Yapacağız da yapacağız tavrı var, ÇED raporu askıya çıkıyor, itirazlar ediyoruz. İtirazlar yok sayılıyor ve rapor onaylıyor. Beni ikna etmenize gerek yok bilim dünyasını ikna edin yeter. Akıl ve bilim net tavrını ortaya koydu ama. 2015 seçimlerinde bu konuya girmediler hiç, yerel seçimlerde bu konuda zerre cümle yok. Dünyada sükse yapacakları bir proje ama 31 Mart’ta sessiz kaldılar. Seçimden sonra kazmayı vuruyoruz diye ortaya çıktılar. Ben bu projeye bukalemun proje diyorum her renge giriyor bu proje.”
“Bu projeden vazgeçin”
İşte Kanal İstanbul Panelinde konuşan İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun skandal sözleri,
“İçinizde zerre kadar merhamet kaldıysa zamanında söylediğiniz ‘Biz İstanbul’a ihanet ettik’ sözünün samimiyseniz gelin iktidarınızın sayılı günler kaldığı şu dönemde bu projeden vazgeçin”
“Aslında Kanal İstanbul konusunu yapıldığı zaman ne zararlar vereceğinden çok neden bu projeye ihtiyaç var, neden bu proje yapılmak isteniyor çerçevesinde değerlendirdiğinizde muhataplarından cevap almak çok güç” dedi.
Medya gücü
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahat Andican ise skandal açıklamalara şunları ekledi,
“Türkiye, AK Parti genel başkanı tarafından Türkiye’nin başına musallat edilen bir bilinmezlik projesi ile karşı karşıya. Bu proje İstanbul’un tarihine, ekosistemine İstanbul halkına, Türk ekonomisine, Türk siyasetine ve Türk milletinin geleceğine bir ihanet projesi olduğunu iyi parti olarak gündeme getirdik. Daha sonra İYİ Parti olarak projesinin yararları ve zararlarını görüşülmesini üzerine TBMM’ye bir soru önergesi verdik. AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. AKP iktidarı saray borazanı hale getirdiği medya gücünü kullanarak Türkiye’ye gerekli bir proje olarak projeye gündeme getiriyor. Söz konusu gerekçeleri yalanları bugün burada ifşa edeceğiz.”
Tepki çeken iddia
Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, Kanal İstanbul panelinde yaptığı konuşmada, projenin yapılması durumunda Marmara Denizi’nin öleceğini iddia ederek şunları söyledi:
“ÇED raporunda kullandıkları debiler yanlış bir kere. Çok kırılgan bir sistem var. Bu projeyi yaparsanız Marmara ölür. 2011’de ne söylediysem aynısını söylüyorum. Bilimle konuşuyorum. Ben 67 yaşından dolayı iki sene önce emekli oldum, biri bana gel anlat dese gidip anlatacağım zorundayım.”

Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler