Anasayfa » Medya Haberleri » Resmen duyurdu: Askerlerimizi Irak'tan çekmeye hazırız

Resmen duyurdu: Askerlerimizi Irak'tan çekmeye hazırız

Resmen duyurdu: Askerlerimizi Irak'tan çekmeye hazırız

Kanada Savunma Bakanı Harjit Sajjan, Irak parlamentosunun resmi olarak ülkedeki askerlerin çekilmesini istemesi halinde Kanada askerlerinin Irak'tan çekileceğini söyledi.

Tarih :
Resmen duyurdu: Askerlerimizi Irak'tan çekmeye hazırız
Kanada Savunma Bakanı Harjit Sajjan, NATO görevleri kapsamında Orta Doğu’da görev yapan Kanada askerlerini ziyaret etti.
Ziyaret sonrası açıklama yapan Harjit Sajjan, "Eğer Irak parlamentosu resmi olarak yabancı birliklerden ülkeyi terk etmelerini isterse Kanada güçlerini geri çekecek. Biz nihayetinde Irak hükümetinin isteği üzerine buradayız. Nihayetinde de bu onların kararı olacak. Bizim bu görevler için bir meclis kararı sürecimiz olduğu gibi, onların da var" diye konuştu.
Kanada’nın Irak’ta iki ayrı NATO misyonu kapsamında 500’ün üzerinde askeri bulunuyor. Irak polisi, güvenlik güçleri ve silahlı kuvvetlerine eğitim veren Kanadalı askerler, DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonda da görev yapıyor.
Irak parlamentosu, İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani ve Irak’ın milis gücü Haşdi Şabi’nin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, başkent Bağdat’ta ABD tarafından öldürülmesinin ardından, oy çokluğuyla ABD ve diğer yabancı ülkelere ait askeri güçlerin ülkeden çıkarılması kararı almıştı.
Meclisten yapılan açıklamada, kararın uygulanmasına dair yükümlülüğün de hükümette olduğu belirtilmişti.

Kaynak : Yeni Akit
Okul müdürünün odasında öğrenciyi dövdü
Af da yok yapılandırma da! SGK ve Bağkur...
İran'da korona virüsü vakası 64'e yükseldi
TÜBİTAK 14 personel alacak
Giyim devinden flaş Türkiye kararı!
Dolandırıcıların son kurbanı eski rektör, 117 bin dolarını kaptırdı
Emeklilerin sık karşılaştığı 13 sorunun cevabı
İçişleri Bakanı Soylu: Yıkılan evlerin yerine yenisi yapılacak

Benzer Haberler