Anasayfa » Medya Haberleri » Develerden sonra o hayvanları öldürecekler

Develerden sonra o hayvanları öldürecekler

Develerden sonra o hayvanları öldürecekler

Avustralya yeni bir skandala hazırlanıyor! Develerden sonra o hayvanları öldürecekler

Tarih :
Develerden sonra o hayvanları öldürecekler

Avustralya yeni bir skandala hazırlanıyor! Develerden sonra o hayvanları öldürecekler

Çok su içiyor diye develeri katleden Avustralya, yeni bir skandala hazırlanıyor. Ülkede bu kez vahşi kediler öldürülecek.

En az bir milyar hayvanın yaşamını yitirdiği büyük felakete yol açan tarihi yangınlar Avustralya'da bioçeşitliliği tehdit ederken, 5 binden fazla deve su kaynaklarını tükettikleri gerekçesiyle katledildi. Şimdi ise hükümetin vahşi kedileri hedef alacağı belirtiliyor.

Euronews'ten Gülsüm Alan'ın haberine göre Avustralya'da ağaçların yok olması ile birlikte yaralı veya bitkin düşen hayvanları daha kolay avlayan ve doğaya zarar veren başıboş kediler hükümetin hedefinde. Geçmişte Avrupalılar tarafından ülkeye getirilen kedilerin birçok hayvan türünün yok olmasına neden olduğu veya tehlikeye attığı belirtiliyor.

Kediler fazla avlanıyor
2017 yılında 'Biological Conservation' dergisinde yayımlanan bir araştırmada kedilerin her yıl 377 milyon kuş, 649 milyon sürüngen öldürdüğünü belirtti.

2019 yılında Nature dergisinde yayımlanan araştırma sonuçları ise başıboş kedilerin her yıl 800 milyon memeli hayvan öldürdüğünü kaydetti.

Bazı araştırmalar Avustralya topraklarının yüzde 99,8'inde bulunan kedilerin doğa ve dengeyi tehdit ettiğini iddia ediyor.

Ne kadar kedi var?
Ülke genelinde 2 ila 6 milyon kedi olduğu düşünülüyor, bu da kilometre kare başına 100 kedi anlamına geliyor.

2015'te 2 milyon kedi öldürüldü
2015 yılında hükümet iki milyon kedinin öldürüleceğini açıklamıştı. 2019'da ise kedileri hedef alan zehirli sosisler ülke geneline dağıtılmıştı.

Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler