Anasayfa » Medya Haberleri » Zombi diyarı... Sokaklarda yere yığılıyorlar!

Zombi diyarı... Sokaklarda yere yığılıyorlar!

Zombi diyarı... Sokaklarda yere yığılıyorlar!

Zombi diyarı... Sokaklarda yere yığılıyorlar!

Tarih :
Zombi diyarı... Sokaklarda yere yığılıyorlar!

Koronavirüs endişesi tüm dünyayı sarmış, yetkililer tarafından uyarı üstüne uyarı yapılırken sosya medyada paylaşılan görüntüler de durumun vahimliğini gözler önüne seriyor. Gelen son dakika haberine göre, Çin'de virüsün ortaya çıktığı Hubei bölgesel idaresine bağlı Wuhan kentinde, insanlar aniden bilinçlerini kaybederek yere yığılıyor.

Çin'de ortaya çıkan ve insandan insana bulaşabilen yeni bir koronavirüs türü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 25'e yükselirken, en az 830 kişinin virüse yakalandığı tespit edildi.

Sosyal medyada paylaşılan tüyler ürpertici görüntüler de, hastalığın ciddiyetini gözler önüne seriyor.

İnsanlar sokaklarda aniden yere yığılıp kalıyor. Hareketsiz bir şekilde yerde yatan bu adamın görüntüsü, sosyal medyada paylaşılıyor.

Tehlikeli maddelere koruyucu elbiseler ve gaz maskeleriyle yere yığılmış insanların yanına giden sağlık görevlilerinin görüntüleri, hem Twitter hem de Instagram'da paylaşıldı.

Görgü tanıkları, gaz maskeleri takmış kırtasiyecinin önünde sıra bekleyen bir adamın, bilincini kaybederek birden yüz üstü yere yığıldığını söyledi. Korkunç olaya şahit olan maskeli altı kişi daha bulunuyor.

Karantinaya alınan Wuhan kentine "zombieland" yani "zombi diyarı" yakıştırması yapıldı.

2019-nCoV adı verilen koronavirüsün yayılmasını önlemek için Çin'deki Ay takvimi yeni yılı kutlamaları organizasyonlarında da değişikliğe gidildi.

Başkent Pekin ve Şangay gibi büyük kentlerde planlanan halk gösterileri iptal edilmiş durumda.

Yetkililer büyük kalabalıkların toplanmasını ve virüsün yayılmasını engellemeye çalışıyor. Çin'de yeni yıl kutlamalarının yarın başlaması planlanıyordu.

Yılın bu mevsimi, Çin'de milyonlarca kişinin aile ziyaretleri için şehir değiştirdiği bir dönem. Ancak yetkililer, halka mümkün olduğunca seyahatleri sınırlandırmaları yönünde çağrı yapıyor.

"ACİL DURUM"

Dün Çin'de ortaya çıkan virüs salgınını değerlendirmek üzere toplanan Dünya Sağlık Örgütü heyeti, salgının Çin için acil durum teşkil ettiğini ifade etse de, Çin dışındaki vakaların sınırlı sayıda olması nedeniyle henüz uluslararası bir acil durum ilan edilmesine gerek olmadığını söyledi.

Virüse şu ana kadar Çin dışında 13 ülkede rastlandı. Ancak Dünya Sağlık Örgütü Tedros Adhanom, "Uluslarası acil durum noktasına gelinebilir" diyerek, ülkelerin koordinasyon içerisinde çalışması gerektiğini söyledi.

ÇİN NASIL TEDBİR ALIYOR?

Özellikle yeni yıl kutlamaları nedeniyle virüsün yayılmasından endişe ediliyordu. Yetkililer büyük katılımlı organizasyonları iptal etti, yeni filmlerin vizyona girmesi askıya alındı ve "Yasak Kent" kapatıldı.

Hong Kong'da düzenlenmesi planlanan uluslararası bir karnaval da iptal edilmiş durumda.

Hubei yerel idaresine bağlı toplam beş kent karantinaya alınmış durumda. Virüsün ortaya çıktığı düşünülen Wuhan'ı da kapsayan bu karantina bölgesinde yaklaşık 20 milyon kişi yaşıyor.

Bu kentlerde kafe, sinema, konser ve sergi salonları gibi yerler de geçici olarak kapatılmış durumda.

ETLERDEN ŞÜPHELENİLİYOR

Et yerine sebze almak için birbiriyle tartışan kişilerin bu görüntüsü de sosyal medyada paylaşılıyor. İnsanlar daha güvenli olduğunu düşündülşeri yiyeceklere yöneldi.

Kaynak : Milliyet

Benzer Haberler