Hem eşinizden hem babanızdan aylık alabilirsiniz

Hem eşinizden hem babanızdan aylık alabilirsiniz

Hem eşinizden hem babanızdan aylık alabilirsiniz. Sosyal güvenlik uzmanı ve Milli Gazete yazarı Mustafa İşcan'ın yazısından...

Tarih :
Hem eşinizden hem babanızdan aylık alabilirsiniz

Sosyal güvenlik uzmanı ve Milli Gazete yazarı Mustafa İşcan'ın yazısından...

Mustafa Bey, eşim esnafken öldü bana eşimden dolayı dul aylığı bağlandı. Babam emekli sandığından emekli iken öldü, babamdan dolayı bir aylık hakkım var mı?

Hatice Hanım, eşinizden Bağ-Kur dul aylığı, babanızdan da emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alma hakkınız var, yani her iki aylığı da alabilirsiniz.

REDDİ MİRAS HAKKINIZ VAR

Emekli sandığından emekli babamı kaybettik, kardeşlerim reddi miras davası açarken ben de açtım, bu durumda yetim aylığı hakkım var mı, başvuru yaparsam bağlanır mı?

Cemile Hanım, reddi miras ile, mirastan men farklı farklı şeylerdir, reddi miras davası açmış olmanız babanızdan yetim aylığı almanıza mani değildir, başvuru yaparsanız bekar olduğunuz müddetçe ve emekli sandığına tabi çalışmadığınız sürece yetim aylığı alabilirsiniz.

HEMEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Mustafa Bey, 15.12.1968 doğumluyum, ilk sigortalı işe giriş tarihim 01.07.1988, toplamda 5215 günüm var, askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum, askerlik borçlanması gerekli midir?

Ahmet Bey, normal şartlarda 51 yaş 5450 gününüz dolduğu tarihte emekli olursunuz veya 60 yaşında 3600 ile emekli olursunuz ya da, 235 gün askerlik borçlanması yapın hemen emekli olun, bu 3 seçenekten birini seçmek size düşüyor.

DOĞUM BORÇLANMASI İLE EMEKLİ OLABİLİR

Annem 01.01.1952 doğumlu 1981’de çalışması var, daha sonra aralıklarla çalışmış ve şu an 2110 gün primi var, ben ve ablam olmak üzere iki çocuğu var, annemi en kısa sürede nasıl emekli edebilirim?

Ayşe Hanım, annenizin en az 3600 günü doldurması gerekli 2110 + 720 + 720 her çocuk için 2 yıl borçlanma yaptığını farz ederek bu hesabı yaparsak 3.550 günü bulur. Kalan 50 günü de isteğe bağlı ödeyerek annenizi emekli edebilirsiniz.

8 AY ASKERLİK ÖDEMENİZ YETERLİ

Mustafa Bey, 02.06.1970 doğumluyum, 01.07.1993 tarihinde bir işyeri açtım, daha sonra bu işyerini 2011 yılında kapatarak sigortalı bir işe girdim. 7000 günden fazla primim var, askerlik borçlanması yapmalıyım, ne zaman emekli olurum, ne kadar maaş alırım?

Hasan Bey, verdiğiniz bilgilere göre cevap, 25 yıl 54 yaş 5675 gün şartlarına tabisiniz, bu üç şartı da yerine getirdiğiniz tarihte emekli olursunuz. Askerlik borçlanması sizi bir yıl erken emekli edecektir. Dolayısıyla 8 ay askerlik borçlanması yapmanız halinde 53 yaşını doldurduğunuz tarihte emeklilik dilekçesini verebilirsiniz.

Mustafa İşcan

Yazının tamamı için Tıklayınız

 

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler