Anasayfa » Medya Haberleri » Sigorta paramı nasıl geri alabilirim?

Sigorta paramı nasıl geri alabilirim?

Sigorta paramı nasıl geri alabilirim?

Sigorta paramı nasıl geri alabilirim?

Tarih :
Sigorta paramı nasıl geri alabilirim?

SSK birikmiş paramı almak istiyorum nasıl alırım? Sigortada biriken paramı nasıl alırım? SSK’dan sigorta paramı nasıl alırım? soruları emekli olma imkanı olmayan vatandaşlarca yakından takip ediliyor. Emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresini sağlaması, emeklilik için gereken prim gün sayısını sağlaması, emeklilik için gereken yaş şartını yerine getirilmesi gerekmektedir. Peki SSK birikmiş paramı nasıl alabilirim? SGK birikmiş prim gün ödemeleri geri alma. İşte sigorta paramı nasıl geri alabilirim? sorusunun cevabına ilişkin haberin detayları.

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) yaş şartını dolduran SSK ve Bağkurlular eğer ki şart koşulan primleri ödeyemeyecek durumda ise SGK'ya başvurarak ödenmiş sigorta primlerini toplu para olarak iade alabiliyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor. Toplu para hakkı, vefat eden sigortalıların kanuni mirasçılarına da (dul eşi, yetimi ve bakıma muhtaç anne-babası) tanınıyor.

Kısaca emekli olmak için doğum borçlanması ve askerlik borçlanması gibi çözümler de yetersiz kalıyorsa SGK'den toplu olarak prim iadesi alabilirsiniz. Emeklilik konusunda yaşa takılan kişiler o yaşa kadar ödediği sigorta primlerini talep edebilmektedir. Toplu şekilde primlerini alabilirler. Emekli olabilmek için aranan şartlardan biri uymuyorsa ve prim borcu ödenmeye devam ettiyse ödenen bu primi toplu halde geri alabilirsiniz. SSK’ye ödeme yapan vatandaşlar toplu olarak prim borçlarını alabilmektedir. Bunun iki yolu vardır. Birincisi prim ödemelerini yüksekten ödemiş ve tüksek primde belirtilmek istenen çalışan kişinin adına ödenen prim toplamının asgari ücretin 6,5 katından fazla olması gerekiyor. Fazla ödenen tutar SSK’den alınmaktadır.

SGK para iadesi şartları nelerdir?
Sigorta primlerini ödeme gücü bulunmayanlar bağlı bulunduğu SGK'ya dilekçe yazarak başvuruda bulunabiliyor. Başvuruda aranan şartlar şunlardır;

1- Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağ-Kur) yürütüyor olmamak.

2- Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.

4A (SSK) sigorta kolu için; için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor.

4B (Bağkur) sigorta kolu için; tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor.

Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler