Anasayfa » Medya Haberleri » Emekliye ek ödeme zammı

Emekliye ek ödeme zammı

Emekliye ek ödeme zammı

Tarih :
Emekliye ek ödeme zammı
12,5 milyon emeklinin zamlı maaşları hesaplara yatırılıyor. Emekliler enflasyon zammının yanında ek ödemelerinde de artış gördüler. İşte emeklinin ek ödeme hesabı...
Ocak ayı ile birlikte oluşan 6 aylık enflasyon olan yüzde 6.5 oranında zam alan emeklilerin yeni maaşları şu günlerde hesaplarına yatırılıyor.
SSK'lı emekliler ayın 17'sinden itibaren bu güne kadar zamlı maaşlarını aldılar.
Dünden itibaren de Bağ-Kur emeklilerinin yeni maaşları yatırılırken memur emeklilerinin zam farkları da hesaplara geçti. Böylece tüm emekliler Ocak ayı itibariyle zamlı maaşlarına kavuşmuş oluyor.
SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon olan yüzde 6.5 oranında zam alırken memur emeklileri ve memurlar da yüzde 4 toplu sözleşme zamlarına ilaveten yüzde 1.5 oranında enflasyon farkını maaşlarında gördüler.
Emekliler ve memurlar için yılın ikinci zammı Temmuz ayı itibariyle yapılacak. Bu zammın oranını da Temmuz ayına kadar gerçekleşecek 6 aylık enflasyon belirleyecek.

MAAŞA İLAVE EDİLİYOR
12,5 emekliye verilen bu zamların yanında ödenen ek ödemelerde de artış meydana geldi. Emeklilere maaşlarının miktarına göre yüzde 5 ve yüzde 4 oranında ek ödeme yatırılıyor. Maaşı düşük olan emekliler yüzde 5 ek ödeme alırken yüksek olanlar yüzde 4 alıyor. Buna göre maaşı 1.369 lira 96 kuruşun altında olan emeklilere yüzde 5 oranında ek ödeme verilirken bu rakamın üstünde maaşı olan emeklilere de yüzde 4 ek ödeme yatırılıyor.
Ek ödemeler maaşla birlikte veriliyor. Ek ödeme net maaşın üzerinden hesaplandığı için de maaşa gelen zamla birlikte ek ödemelerde de artış meydana geliyor.

Yazının devam için tıklayınız

Kaynak : Yeni Asır

Benzer Haberler