Anasayfa » Medya Haberleri » Babacan'ın partisi için kritik gelişme!

Babacan'ın partisi için kritik gelişme!

Babacan'ın partisi için kritik gelişme!

Ali Babacan'ın partisi yine ertelendi!

Tarih :
Babacan'ın partisi için kritik gelişme!

AK Parti’den ayrıldıktan sonra yeni parti kurma hazırlığı olan ancak defaatle erteleme yapan eski bakan Ali Babacan'ın, takviminin bir kez daha ertelendiği belirtiliyor.

Gazete Duvar'ın haberine göre önce 2019 sonu, daha sonra ocak ayı için verilen takvim bu kez şubat sonuna ertelenmiş görünüyor. Babacan ekibinin, partinin kuruluşu ile ilgili kesin bir tarih yerine, "Yakında" dediği aktarılıyor..

AK Parti'den istifa ettikten sonra yeni parti çalışmalarına başlayan Ali Babacan'ın ilk açıklaması 2019 yılının sonunda parti tabelasının asılacağı yönündeydi. Ancak hazırlıklar tamamlanmayınca bu tarih ocak ayı olarak ifade edildi ama parti bir türlü kurulamadı.

"DAVUTOĞLU ACELE ETTİ, NE OLDU?"

Ali Babacan’a yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 24 başlıkta, alanında uzman yaklaşık 300 kişiyle yürütülen çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Partinin temel ilke ve prensipleri belirlendi. Program ve tüzük de hazırlandı. Şimdi çalışmalar daha çok kuruluş başvurusunun nasıl yapılacağı ve sonrasında tanıtım programının nasıl gerçekleştirileceğine yoğunlaştı.

Babacan oluşumunda yer alan bir siyasetçi, gecikmenin nedeni sorusuna, "Partinin kurumsal kimliğini oluşturmak işin kolay tarafı. Davutoğlu acele etti, ne oldu?" sorusuyla yanıt verdi. Farklı kesimlerden çok sayıda kişinin katıldığı geniş bir çalışmanın yürütüldüğünü anlatan siyasetçi, "Önemli olan Türkiye’nin sorun alanlarında çözüm önerileri ortaya koyan, bunun için kadrolarını oluşturmuş bir hareket ortaya çıkarmak" dedi.

Aynı kaynağa göre partileşme süreci kamuoyu açısından uzamış görünse de, bu zaman dilimi yeni parti kurmak için farklı kesimlerden bir araya gelen insanların birbirini daha yakından tanıması, temel ilkelerde ve politik tutumda ortaklaşma ile bir kadro hareketi yaratma açısından oluşum için önemli faydalar sağladı. Parti kurma sürecindeki gecikmede Babacan’ın "detaycı", "mükemmeliyetçi" tutumunun da etkisi olduğu ifade ediliyor.

Partinin kurumsal kimliğini oluşturmanın işin kolay tarafı olduğu ifade edilirken, asıl konunun çoğulcu,katılımcı bir parti yapılanmasının oluşturulması olduğu belirtiliyor.

Haberde aktarılana göre, Babacan liderliğindeki oluşumun parti kurma sürecindeki gecikmenin bir nedeni olarak da erken seçim olasılığının bulunmaması gösteriliyor. AKP'nin mevcut siyasi, ekonomik tablo karşısında 2020 yılında bir erken seçime gidemeyeceği değerlendirmesi yapılıyor.

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler