Anasayfa » Taşeron » Gürer: Taşeronda 'kadro' sözü tutulmadı

Gürer: Taşeronda 'kadro' sözü tutulmadı

Gürer: Taşeronda 'kadro' sözü tutulmadı

Gürer: Taşeronda 'kadro' sözü tutulmadı

Tarih :
Gürer: Taşeronda 'kadro' sözü tutulmadı

Gürer, 'Tarım Ve Orman Bakanlığında 24.447 Kadrosuz İşçi Çalıştırılıyor'

Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, bakanlıklarda kadrosuz çalıştırılan işçilere yönelik sorularına bakanlardan verilen yanıtlarda, taşeron, geçici, mevsimlik işçilerin sayılarını açıkladı.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI'NDA 5954 TAŞERON İŞÇİ

Milletvekili Gürer bakanlığın kendisine verdiği cevabı da açıkladı. Bakanlığın açıklamsında halen 5954 taşeron firma işçisi görev yapıyor. Gürer şu ifadeleri kullandı; "Bakanlara tek tek sordum.Taşeron firma Çalışanlar varlığını Bakanlar doğruladı.KİTlerde taşeron firmada kalan ve hizmet alım sözleşmesi takılan binlerce işçi var.
@taseronisci_
devam ediyor.Verilen sözler tutulmadı."

'HANİ TAŞERON BİTMİŞTİ?'

Gürer "Soruma Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yanıtı; 8.478 mevsimlik işçi, 8.176 geçici işçi, 5.954 taşeron firma işçisi, 2339 TYP çalışanı var. Kıdemsiz,ihbarsın,güvencesiz,İşsizlik fonundan yararlanamayan modern köleler.Hani taşeron bitmişti!
@karagozilker"

KADROYA ALINMALILAR

Bakan Pakdemirli, “2020 yılı Ocak ayı itibariyle son beş yılda 1.719 mühendis işe alınmış olup, mevcut mühendis sayısı 11.416 ‘dır.” dedi.Gürer “Modern Kölelik”CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tüm Bakanlara ayrı ayrı taşeron çalışanı sordum. Mevsimlik, geçici ve taşeron firma işçileri yanında, Toplum Yararı Programı kapsamında çalıştırılan işçilerin varlığının günümüzde olması düşündürücüdür.

İŞÇİLERE KADRO SÖZÜ

‘Modern kölelik’ uygulamasının bakanlıklarda devam etmesi, iktidarın emekçilere bakışının yansımasıdır. Tüm işçilere kadro sözü verip, işçileri geçici, mevsimlik, taşeron firma çalışanı ve TYP çalışanı olarak ayrıştırıp kıdemsiz, ihbarsız güvencesiz, düşük ücretle çalıştırmak sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmaz. Kadro emekçilerin hakkıdır. Ayrıca Bakanlıkta mühendis sayısı işlevine göre yetersizdir. Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri ve Veterinerler işsizdir. Bir an önce Tarım ve Orman Bakanlığında hizmete yetecek kadar Mühendisalımısağlanmalıdır. İşçilerin hakkının verilmediği yerde, mühendislerinde iş beklentileri karşılanmamaktadır. Kadrolardaki boşluk doldurulmalı, işçiler bir an önce kadroya alınmalıdır.”dedi.(Medyaege)

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLİĞİ

696 Sayılı KHK ile taşeron şirketlerden belediye şirketine geçen işçiler de işten çıkarmaların yaşanması ve ilave tediye alamamaları nedeniyle şirket işçiliği yerine kadrolu belediye işçiliği taleplerini defaatle dile getirdiler. Taşeron işçilerin geçiş sürecinde yaklaşık 450 bin belediye taşeron işçisi kadrolu belediye işçiliği yerine beldiyelerin var olan veya yeni kurulan şirketlerinde işçiliğe geçirilmişlerdi.

Gürer'in mesajları şu şekilde oldu;

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler