Anasayfa » Medya Haberleri » Emeklilerden kesilen 33 milyonluk ranta dur deme zamanı gelmiştir!

Emeklilerden kesilen 33 milyonluk ranta dur deme zamanı gelmiştir!

Emeklilerden kesilen 33 milyonluk ranta dur deme zamanı gelmiştir!

Tarih :
Emeklilerden kesilen 33 milyonluk ranta dur deme zamanı gelmiştir!

Türkiye Emekliler Derneği’nin üyeleri olmayan emeklilerden yıllık 36 TL’lik aidat kesintisi yaptığı iddiaları ortalığı karıştırdı. Bunun üzerine ‘e-devlete akın eden emekliler, sosyal medya ve şikâyet sitelerinde, üyesi olmadıklarını öne sürdükleri dernek adına maaşlarından kesinti yapıldığını savundu. Dernek, kendi rızası dışında hiç kimsenin üye yapılmadığını vurguladı. İyi de emekli rızası olup olmadığını dahi bilmiyor.

SGK da iddiaları reddederek, “Bir emeklinin bu derneğe aidat aktarmasına dairbir muvafakatı yoksa, kesinlikle hesaplarımızdan bir kuruş çıkmaz” bilgisini verdi.

Zaman zaman emeklilerin aylıklarından TÜED için aidat kesintisi yapılması gündem oluşturmuştur. Ancak, Dernek hiçbir şey olmamış gibi emekli aylıklarından kesinti yapmaya devam etmektedir.

Emeklilerden aidatlar nasıl kesiliyor?

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım ERGÜN, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğini kullanarak SGK ile Dernek arasında bir protokol yaparak aylıklardan kaynakta kesinti yapılmasını sağlamıştır. Birçok emeklinin aylıklarından Dernek adına kesinti yapıldığından dahi haberdar olmaması, üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.

SGK hiçbir derneğin tahsildarı gibi hareket etmemelidir

SGK hiçbir dernek adına kaynakta yapmamalıdır. Çünkü SGK hiçbir derneğin tahsildarı değildir. Eğer herhangi bir dernek adına emekli maaşı ödediği emeklilerin maaşından tahsilat yapacaksa öncelikle bunun karşılığında bir meblağ almalıdır ve karşılıksız bu tür kesintileri yapmamalıdır.

Ayrıca, kesinti yaptığı bütün emeklilere bir mesaj göndererek kesinti yapılmasına rızalarının olup olmadığını sormalıdır. Aksi takdirde bir yönetim kurulunun hatırı için koskoca bir Kurum gereksiz yere yıpranmaya devam edecektir.

927 bin üyeden yıllık 33 milyon 372 bin TL aidat alınıyor

927 bin üyesi olan Türkiye Emekliler Derneği’nde her yıl üyelerden 36 TL aidat kesiliyor. Bu aidatlar hiçbir masraf yapılmadan ve emeklilerin ruhları dahi duymadan kaynakta kesiliyor. Birçok emekli her ay aylığından kesilen 3 TL'nin farkına dahi varmıyor. SGK Yönetim Kurulu üyesi Kazım ERGÜN, 16 yıllık yönetim kurulu üyeliğinin avantajını da kullanarak yapılan protokole dokundurtmuyor. Ancak, basında çıkan haberler de gösterdi ki emekli maaşlarından aidat kesilen birçok emeklinin kesintiden dahi haberi olmuyor. Yıllar önce imzaladığı bir belge ile dernek üyesi olduğundan ve maaşından aidat kesintisi yapıldığından dahi haberi olmuyor.

Türkiye Emekliler Derneği, aidatlarla ortaya çıkan yıllık 33 milyon 372 bin liraya yakın paranın nerelere harcandığını şöyle açıkladı: “113 şubenin binaları satın alındı. 13 tane yayınlanmış eğitim, kültür yayınlarımız var. Emeklilerin konaklayabileceği misafirhanelerimiz, Erdek’te emeklilere yaz kampımız var. Personel giderleri, devlete ödenen vergiler, uluslararası kuruluşlara ödenen aidatlar, yapılan seminerler, eğitimler, turlar, geziler, eğitim yayınları bütünparalar buralara harcanıyor. Şuan Afyon’da arazisi alınan yere emeklilere 400 yataklı termal tesis yapılıyor. Paranın bir kısmı da fonda yeni eserler yapılması için ayrılıyor.”

Tahsilata SGK aracılık etmezse sorun çözülür

Bizim SGK'ya önerimiz yönetim kurulu üyesinin hatırına Kurumun yıpratılmamasıdır. Bunun için de öncelikle dernek adına kaynakta emeklilerin aylıklarından yapılan aidat kesintisini sonlandırmaktır. Aksi takdride gereksiz tartışmaların içerisine çekilmekten kurtulması mümkün değildir. Yaklaşık 16 yıldır yönetim kurulu üyesi olan dernek başkanı Kazım ERGÜN'ün ikna edilmesinin kolay olmadığını ifade etmek isteriz. Çünkü, ortada yıllık 33 milyonluk ciddi bir kaynağın elini sıcak sudan soğuk suya dokundurmadan tahsili söz konusudur. Bu tahsilatın başka bir yolla elde edilmesi hemen hemen imkansızdır. Ancak, hiçbir hatırın Kurumu bu kadar yıldır yıpratmaya hakkının olmadığını düşünüyoruz. Artık dur deme zamanı gelmiştir.

 

 

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler