Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! İşte emekli maaşını artıracak 8 adım

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! İşte emekli maaşını artıracak 8 adım

Tarih :
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! İşte emekli maaşını artıracak 8 adım
Milyonlarca çalışanın en çok merak ettikleri önemli iki konu var. Birincisi; ne zaman emekli olacakları, ikincisi ise ne kadar emekli maaşı alacakları. Birincisini sizin işe giriş tarihiniz ve yaşınız belirliyor. İkincisini ise belirlemek sizin elinizde. İşte 8 adımda emekli maaşını arttırmanın yolları
Emekli aylığını çalışırken artırmak mümkün. Ancak maaşı yükseltmenin bazı kuralları var. Askerliğini bitiren, doğum yapan ve yurtdışında bulunanların borçlanma hakkı bulunuyor.
Son yıllarda devreye giren uygulamalarla, emekli aylığı bağlama oranları düştü. 2000 yılından önce emekli olan bir işçinin en düşük emekli maaşı 1.980 lira, 2000 sonrasında emekli olanın ise en düşük maaşı 1.555 lira oldu. Emekliler bu rakamları yetersiz bulurken, aslında çalışma hayatında bu miktarı yükseltebilmek mümkün. En önemli parametre brüt maaşınız. Bu maaş eğer 3 bin lira ve üzerindeyse ileride maaşınız artacak. Asgari ücret ise azalacak. Emekli maaşını artıran 8 formülü şöyle sıraladık:

ERKENDEN PLAN YAPIN

Emekliliğinizi planlarken, son bir 2 yılı düşünmeyin. Şimdiden yani eğer imkanınız varsa 8-10 yıl öncesinden planınızı yapın. Böylece alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz. Çünkü maaş hesaplanırken kazançlarınızın tamamına bakılıyor.

Yazının devamı için tıklayınız

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler