Anasayfa » Medya Haberleri » Başvuruda bir aylık süreyi aşanın işsizlik maaşı düşer

Başvuruda bir aylık süreyi aşanın işsizlik maaşı düşer

Başvuruda bir aylık süreyi aşanın işsizlik maaşı düşer

Tarih :
Başvuruda bir aylık süreyi aşanın işsizlik maaşı düşer
İşsizlik maaşı almak için ‘son 120 gün kesintisiz prim ödeme’ şartı kaldırıldı. Ancak başvuru sürecine dikkat: İşten çıkarıldıktan sonra 30 günlük sınır aşılırsa, işsizlik maaşı alınacak süre üzerinden bu günler düşülüyor.

İşsizlik sigortası 5510 sayılı Kanun’un 4/A’lısı olarak ifade edilen işçiler için uygulanır. Yani iş sözleşmesiyle bir veya birden çok işverene bağlı çalışanlar, işsiz kaldıklarında işsizlik maaşından yararlanabilir.

120 GÜN ŞARTI KALKTI

Bu kişilerle birlikte film, tiyatro, sahne, gösteri, ses ve saz sanatçıları da işsizlik sigortasından yararlanabilir. Diğer yandan kısmi süreli çalışan kişiler ve taksi, dolmuş şoförleriyle turizm rehberleri de işsizlik sigortası primi ödemeleri halinde işsizlik sigortasından maaş alabilir. İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için son 3 yılda en az 20 ay prim ödemiş olmak gerekiyor. Yapılan düzenlemeyle işsizlik sigortasından yararlanmak için gerekli son 120 gün kesintisiz prim ödeme şartı kaldırıldı. Bu sayede devamsızlık nedeniyle prim ödemesinde kesinti olan kişiler de iş sözleşmesinin devam etmesi şartıyla işsizlik maaşı alabiliyor. Son 3 yılın tamamında prim ödeyen işçiler 10 ay, 30 ay prim ödeyen işçiler 8 ay, 20 ay prim ödeyenler ise 6 ay işsizlik maaşı hakkı kazanıyor.

Yazının devamı için tıklayınız

Kaynak : Akşam

Benzer Haberler