Anasayfa » Medya Haberleri » Fırıncılardan Ekrem İmamoğlu'na zam tepkisi!

Fırıncılardan Ekrem İmamoğlu'na zam tepkisi!

Fırıncılardan Ekrem İmamoğlu'na zam tepkisi!

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, federasyon merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ekmek fiyatlarına yönelik tartışmaları değerlendirdi.

Tarih :
Fırıncılardan Ekrem İmamoğlu'na zam tepkisi!
İBB Başkanı İmamoğlu'nun sosyal medya hesabından "İstanbul'un ekmeği İstanbullular için 75 kuruş olmaya devam edecek" paylaşımında bulunduğunu hatırlatan Balcı, "Ekmek üstünden siyaset yapmak yanlıştır. Ekmeği 75 kuruşa vermek marifet değil. Ürettiğiniz ürünün kalitesini muhafaza etmek lazım. Siz eğer fabrikanızda fırıncı esnafının kullanmadığı yasak olan katkı maddesi kullanıyorsanız, o verilen hizmetten de hayır gelmez. Vatandaşımızın sağlığı açısından daha sağlıklı olan katkısız ekmeği üretmek gerekir." diye konuştu.

EKMEK FİYATLARI ENFLASYONUN ALTINDA
Ekmek fiyatlarına yönelik tartışmalara da değinen Balcı, "Enflasyon oranıyla değerlendirildiğinde ekmeğin kilogram fiyatının 8 liranın üzerinde olması gerekiyor. Türkiye'de ekmeğin kilogram fiyatının 6,25 lira ile 7,5 lira arasında seyrettiğini dikkate alırsak, enflasyonun altında bir rakam olduğunu görürüz. Dolayısıyla, bu konudaki hassasiyetimizi geçmişte olduğu gibi bundan sonra da gerek federasyon olarak gerekse fırıncı esnafı olarak göstermek zorundayız ve gösteriyoruz." ifadelerini kullandı.Balcı, Kırşehir'de fırın ve market işletmecileri arasındaki rekabetten dolayı 59 kuruşa ekmek satıldığının hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

"Ekmeğin fiyatından aşağı satılması yasal değil. Ekmeğin bir maliyet unsuru var. Türk Ticaret Kanunu kapsamında hiçbir ürün maliyetinin altında satılamaz. Eğer bu türlü satış yapılıyorsa rekabet amaçlıdır, bunun incelenmesi gerekir. Uzun soluklu olması mümkün değildir. Çünkü ekmeğin girdilerindeki maliyet bellidir. Siz 59 kuruşa satmaya kalkarsanız, bu sağlıklı ve uzun olmaz. Eğer çok ısrarcı olursanız ekmeğin kalitesini yok edersiniz."

Kaynak : Milli Gazete
Bir ayakkabı devi daha iflas etti
Dev destek! Çarşamba (1 Nisan) günü başlıyor
Fatih Terim taburcu oldu
Alacaklara 1 yıl devlet güvencesi geldi
Koronavirüs sebebiyle cenaze törenleri değişti! Teyemmüm detayı
30 Nisana kadar tüm duruşmalar ertelendi
Kamu Bankalarından 5 bin TL altı geliri olan hanelere kredi
Örnek iş adamı: Çalışanlarını 1 Mayıs'a kadar ücretli izine çıkardı
Elektrikte sürpriz indirim

Benzer Haberler