Anasayfa » Medya Haberleri » Edirne'de göçmenler Yunanistan sınırında

Edirne'de göçmenler Yunanistan sınırında

Edirne'de göçmenler Yunanistan sınırında

Edirne'de göçmenler Yunanistan sınırında

Tarih :
Edirne'de göçmenler Yunanistan sınırında

Suriye'de rejim güçlerinin İdlib'deki Türk askerlerine yönelik hava saldırısının ardından Türkiye'nin AB'ye gitmek isteyen mültecileri durdurmama kararı aldığı yönündeki açıklamalardan sonra Edirne'de bir grup göçmen Yunanistan'a gitmek için sınırına yürüdü. Sınıra gelen mültecilere gümrük görevlilerinin, "Kapılardan geçemezsiniz fakat, ormanlık alandan sınırı aşabilirsiniz" diyerek yönlendirmesi dikkat çekti

Suriye'nin İdlib kenti kırsalında rejim kuvvetleri tarafından yapılan Türk silahlı Kuvvetleri'ne yönelik hava saldırısının ardından Türkiye'nin muhtemel yeni mülteci baskısını taşıyamayacağı ifade edildi. Türkiye'nin AB'ye gitmek isteyen mültecileri durdurmama yönünde karar aldığı haberinlerinin ardından Edirne'de göçmen hareketliliği yaşanmaya başladı.

Edirne'ye gelen aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 300 göçmen, haberin duyulmasının ardından gece yarısı Yunanistan'a geçmek üzere sınıra doğru yürüyüşe geçti. Sırtlarına çanlarını alan göçmenler, Karaağaç Mahallesi'nden Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'na ulaşmak yürüyüşlerini sürdürüyor. Aralarında Suriye, İran, Irak, Fas, Pakistanlıların da bulunduğu göçmenler, İdlib'deki saldırının ardından kendi aralarında haberleşerek Yunanistan'a geçmek için Edirne'ye geldiklerini söyledi.

"KAPIDAN DEĞİL, ORMANDAN SINIRI GEÇİN"

Kapıkule Gümrük Kapısı'na gelen mültecilerin kapılardan geçişlerine izin verilmedi. Bir süre gümrük kapısı önünde bekleyen mültecilere, gümrük görevlileri "Buradan geçemezsiniz, fakat ormanlık alandan sınırı geçebilirsiniz" uyarısında bulundu.

ÇELİK: MÜLTECİLERİ TUTABİLECEK DURUMDA DEĞİLİZ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yaptığı açıklamada, ""Türkiye'nin yeni mülteci baskısını taşıyamayacağını, Türkiye'nin kapasitesinin artık dolduğunu söylemiştik. Dolayısıyla oluşan tazyik artık Türkiye tarafında tutulamıyor. Yapılan saldırılar neticesinde hem Türkiye içerisindekiler Avrupa'ya doğru hareketleniyor, hem de Suriye topraklarından Türkiye'ye doğru bir hareketlenme var. Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz."." dedi.

Kaynak : Karar

Benzer Haberler