Anasayfa » Soru Cevap » 2008 yılı Ekim öncesi sigortalı çalışmanın emekliliğe etkisi nasıl olur?

2008 yılı Ekim öncesi sigortalı çalışmanın emekliliğe etkisi nasıl olur?

2008 yılı Ekim öncesi sigortalı çalışmanın emekliliğe etkisi nasıl olur?

Tarih :
2008 yılı Ekim öncesi sigortalı çalışmanın emekliliğe etkisi nasıl olur?
Soru
Sayın ilgili, 23.01.1976 doğumluyum. 01.10.1998'de SSK başlangıcım var. Mart/2002 yılına kadar 675 gün SSK primim var. 04.03.2013 tarihine kadar memuriyet öncesi toplam 3.665 gün SSK primim var. 07.03.2013 tarihinden itibaren ise devlet memuru oldum. Ne zaman emekli olabilirim? Emeklilik maaş hesabımda SSK primlerimin etkisi olur mu? Ne zaman hizmet birleştirmesi yapmalıyım. Cevap verirseniz memnun olurum.


Cevap
Durumunuzu değerlendirmemiz:

Durumunuzla ilgili kısa net bilgiler olarak;

2008 yılı Ekim ayından önce sigortalı çalışmaları olup sonra memurluğa başlamış olanların emekli aylık hesabında 5510, emeklilik yaş grubu hesabında 5434 hükümleri uygulanır.

Emekli yaş grubunun hesabında 23/05/2002 tarihine kadar olan toplam çalışma süresi esas alınır. Emeklilik yaş grubundan erkek ise 60, kadın ise 58 yaştan daha az yaş grubuna dahil olunabilmesi için mutlaka 23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet toplamının en az 3 yıl olması gereklidir.

Sigortalı başlangıcı memurların emeklilik yaş gruplarını belirlemez.

Bu duruma göre sizin emeklilik tarihinizin; 23/05/2002 tarihine kadar hizmet sürenizin en az 3 yıl olmadığı anlaşıldığından, emeklilik yaş grubunuzun 60 yaşınızı dolduracağınız tarih olacağını ve bu tarih itibariyle de sigortalı + memurluk hizmetlerinizle birlikte 25 hizmet yılı olduğunda emekli olabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

2008 öncesi sigortalı çalışmaları bu tarihten sonra da memurluk hizmeti olan ve 5510 a tabi olan memurların emekli aylıklarının hesabında 5510/geçici madde 2 hükmü uygulanır. Bu hükme göre de karma sistem uygulanarak hesaplama yapılmaktadır. Kısaca Ortalama Aylık Kazanç x Aylık Bağlama Oranı = YAŞLILIK AYLIĞI sistemi uygulanır, yani sigortalı primler ve memurluk primleri emekli aylığını belirler.

Hizmet bütünleşmesinin yapılması emeklilik zamanına bırakılmamalıdır. Esasında bu işlemin Kurumlarca/memurlarca, göreve başladığı tarih itibariyle yapılmasının her zaman için faydalı olacağını belirtebiliriz.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler