100 milyarlık paketten aslan payını krizden en az etkilenenler kaptı

100 milyarlık paketten aslan payını krizden en az etkilenenler kaptı

Tarih :
100 milyarlık paketten aslan payını krizden en az etkilenenler kaptı

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Yeni tip koronavirüsle mücadele çerçevesinde hayata geçiriecek tedbirler arasında yer alan "Nisan ayından itibaren en düşük emekli maaşını 1000 liradan 1500'e çıkarmanın ne kadar rasyonel olduğunu doğrusu anlamakta zorlandığımızı ifade etmek isteriz. Her ne kadar bu süreç 5510 sayılı Kanunda yasal bir düzenlemeyi gerektirse de kamuoyuna verilen sözün gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

Yine 2 milyar liralık ek sosyal yardım dağıtılması da doğru bir tercih olmamıştır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla ihtiyaç durumuna bağlı olarak 2 milyarlık dağıtılacak yardımın nasıl bir rasyoneliteye dayandığının açıklanması gerekmektedir. Bu kesim krizden nasıl etkilenmişlerdir? Daha önce bu Vakıflar aracılığıyla tespit edilmiş 2 milyon kişiye ilave 1.000 TL kaynak aktarmak krizden etkilenen milyonlarca işçi varken doğru bir adım olmamıştır. Anlaşıldığı kadarıyla dağtılacak 2 milyar lira, mart sonu veya en geç nisan ayı başında dağıtılacak.

Yine emeklilere Ramazan Bayramı için mayıs ayında ödenecek bin lira ikramiye de nisan ayında verilecek.

Sadece sosyal yardım ve emekli aylıklarına aktarılan rakam 3 milyar TL'nin üzerinde

Yaklaşık olarak 3 milyar TL'nin üzerinde bir kaynağın aktarıldığı kesimin krizden en az etikilendiğini bilmek için müneccim olmaya herhalde gerek yoktur.

Emeklilerimiz elbette daha fazla maaş almalılar ya da sosyal yardıma muhtaç kesimler daha fazla yardım almalılar. Ancak, şuan krizi iliklerine kadar hisseden kesim işlerini kaybeden işçi kesimidir. Krizin büyüklüğü düşünüldüğünde işçi ve işverenlere aktarılan kaynağın maalesef çok az olduğunu ifade edebilriz. Hal böyle iken bir tarafta evine ekmek götüremeyen ve işini kaybeden kesim dururken öyle veya böyle evine her ay yardım giren bir kesime ilave kaynak aktarmak rasyonel değildir.

Aynı şekilde en az 1.000 TL emekli maaşı alanların da maaşlarının 1.500 TL ye yükseltilmesi rasyonel değildir. Yani emekli maaşlarının sosyal yardım niteliğine büründürülmesi sağlıklı bir uygulama değildir.

Üzülerek belirtelim ki krizden en az etkilenen emekliler ve sosyal yardım alanlara paketten aslan payı çıkmıştır. Keşke bırakın derin analiz yapmayı sokaktan geçen rastgele birkaç kişiye sorulsaydı daha isabetli kaynak aktarımı yapılabilirdi. Üzücü ama gereçek maalesef bu.

 

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler