Anasayfa » Medya Haberleri » İşçi ücretsiz izne çıkarılabilir mi? Yargıtay noktayı koydu!

İşçi ücretsiz izne çıkarılabilir mi? Yargıtay noktayı koydu!

İşçi ücretsiz izne çıkarılabilir mi? Yargıtay noktayı koydu!

İşçi ücretsiz izne çıkarılabilir mi?

Tarih :
İşçi ücretsiz izne çıkarılabilir mi? Yargıtay noktayı koydu!

İşçi ücretsiz izne çıkarılabilir mi?

Koranavirüs tedbirleri ülkenin her yerinde alınırken işçi ve işveren arasındaki iş hukuku konularında tereddüt edilen konular da bir bir ele alınmaktadır. Çalışanları işveren ücretsiz izne çıkarabilir mi? İşte detaylar...

İşçi ve işveren arasında yapılan hizmet akdinde veya işyerinde yapılan toplu iş sözleşmesinde ücretsiz izinle ilgili bir düzenleme yapılmış ise bu düzenlemeye uygun olarak ücretsiz izin hakkı kullanılabilecektir.

Yüksek mahkeme bir kararında, “Davacı işçinin rızası ve yazılı muvafakati bulunmadan işverence davacının tek taraflı ücretsiz izine çıkarılması eylemli bir fesih olup, dairemizin yerleşik ictihatlarına göre bu durum davacı işçi açısından iş akdinin haksız fesih halini oluşturur ve işçi ihbar tazminatına da hak kazanır.” demiştir.

YARGITAY NOKTAYI KOYDU

Ayrıca Yargıtay 21. Hukuk Dairesi 2017/15110 E. , 2020/2319 K. sayılı kararında "Dairemizce, işverenin tek taraflı olarak ücretsiz izin uygulamasına gitmesi halinde, bunu kabul etmeyen işçi yönünden “işverenin feshi” olarak değerlendirilmektedir." demiştir.

İŞÇİNİN RIZASI OLMAKSIZIN ÜCRETSİZ İZİN OLMAZ

Bu karardan da anlaşılacağı üzere işçinin ücretsiz izne çıkartılması ancak işçinin kabulü halinde mümkündür.

Yargıtay kararından da açıkça anlaşılabileceği gibi bu tür ücretsiz izinler yasal açıdan işverenin iş sözleşmesini tek taraflı olarak sona erdirdiği anlamına gelmekte ve işçi bakımından haklı fesih ve tazminat hakkı ortaya çıkmaktadır.

Yargıtay kararı için Tıklayınız

 

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler