Anasayfa » GSS » Borcumu Yapılandırınca Sağlıktan Yararlanacak Mıyım?

Bakan Soylu açıkladı: İşte Türkiye'den Yunanistan'a geçen mülteci sayısı

Bakan Soylu açıkladı: İşte Türkiye'den Yunanistan'a geçen mülteci sayısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 28 Şubat'tan bu yana Yunanistan'a kara ve denizden 150 bin 600 civarı mültecinin geçiş yaptığını söyledi.

Tarih :
Borcumu Yapılandırınca Sağlıktan Yararlanacak Mıyım?

Genel sağlık sigortası kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık yardımlarından yararlanabilmek için, sigortalılık statülerine göre bazı kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na hiç borcunun olmaması veya belirlenen tutardan fazla borcunun olmaması gerekiyor. Dolayısıyla genel sağlık sigortası devam ettiği halde, hatta her ay prim borcu işlemeye ve üstüne eklenmeye devam ettiği halde borcu nedeniyle birçok kişi sağlık yardımı alamıyor.

6552 sayılı Torba Yasa bu durumdakilere kolaylık getirdi. Buna göre;

- 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılar,

- 6/g kapsamındaki sigortalıları yani sadece genel sağlık sigortasına tabi olan sigortalılar,

- Ek 5 tarım sigortalıları,

- Ek 6 kapsamındaki sigortalılar (ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı şoförleri ile düşünür, yazar ve sanatçılar),

2014/Nisan ayından sonrasına ait olarak, altmış günden fazla prim ve prime ilişkin borçları bulunmaması (en fazla iki aylık prim borçlarının olması), altmış günden fazla prim ve prime ilişkin borçları bulunmakla birlikte bu borçlarını ilgili kanunlara göre taksitlendirmiş veya yapılandırmış olup ödeme yükümlülüklerini de yerine getiriyor olmaları, ayrıca 2014/Nisan ve önceki aylara ait borçlarını da 6552 sayılı Torba Yasa kapsamında taksitlendirmeleri halinde, ilk taksiti ödediklerinde sağlık yardımı alma hakkına kavuşacaklar ve sağlık yardımlarından yararlanmaya başlayacaklar.

Dolayısıyla burada hem yapılandırılıp taksitlendirilen eski borçlara ait taksitlerin düzenli ödenmesi gerekecek, hem de cari (mevcut) aylara ait primler düzenli olarak ödenecek.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler