Anasayfa » Medya Haberleri » Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bağış tutarı ne kadar? İşte tam rakam...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bağış tutarı ne kadar? İşte tam rakam...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bağış tutarı ne kadar? İşte tam rakam...

Tarih :
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bağış tutarı ne kadar? İşte tam rakam...

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

sgkrehberi.com olarak daha önceki yazılarımızda gündeme getirdiğimiz "Kamuya 37 maddelik tasarruf önerisi! İşte tasarruf listesi..." başlıklı yazımızın 9 uncu maddesinde yer alan; "Sivil toplum örgütleri aracılığıyla bağış kampanyası yapılabilir. Özellikle işçi ve memur sendikaları aracılığıyla. Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve Milletvekillerinin birer maaşlarını bağışlaması sembolik değeri olan bir konu. Hakeza bakan yardımcıları ile genel müdür ve üzeri görevlerde bulunanların birer maaş tutarında bağışta bulunması ile toplanan bağışların etkin kullanımı sağlanmalıdır." önerisinin kabul görmesi bizleri sevindirdi. İnşallah burada yer alan diğer önerilerin de kabul göreceği günler gelir.

Corona virüsü salgınının gündelik hayatı ve ekonomiyi felç ettiği Türkiye'de dün akşam ilginç anlar yaşandı. Kepenk indiren, işinden olan ve ücretsiz izne çıkarılan yüz binlerce kişi Ulusa Sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını umutla izledi. Erdoğan, 'Biz bize yeteriz Türkiyem' sloganıyla Milli Dayanışma Kampanyası başlattığını açıkladı. Sözcü, kampanyaya destek veren bazı kişi, kurumlar ile bağışladıkları miktarları derledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın corona virüsü salgını nedeniyle alınan önlemlerin görüşüldüğü Kabine toplantısının ardından ‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ sloganıyla başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası‘na katılan bazı kişi ve kurumlar şöyle:

KABİNDEDEN 5 MİLYON TL YARDIM

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi: 5 milyon 200 bin TL yardım yaptı.

Cumhurbaşkanının yaptığı bağış tutarı ne kadar?

Basında çıkan birçok haberdeki rakamlar maalesef gerçeklerden uzaktır. Çünkü brüt rakamlar üzerinden yapılan hesaplamar gerçeği yansıtmamaktadır. Bize göre Cumhurbaşkanının yaptığı bağış tutarından ziyade sembolik değeri ve sürükleyiciliği önem taşımaktadır. Acaba Cumhurbaşkanı ne kadar bağış yapmıştı?

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda cumhurbaşkanına verilecek yıllık ödenek 975.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakama göre 2020 yılı için belirlenen cumhurbaşkanı aylık ödeneği: 975.000 ÷ 12 = 81.250 TL'dir. Buna göre cumhurbaşkanının emekli aylığı: 81.250 x % 40 = 32.500 TL'dir.

Maaşı ise 81.250 - (81.250 * % 35 = 28.437) = 52.813 TL

Bağış tutarı ise; emekli maaşı (32.500) + görev maaşı (52.813) = 85.313 * 7 = 597.191 TL dir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler