Anasayfa » Taşeron » Taşeronda 4/D'li işçilere görev ücreti ödenecek

Taşeronda 4/D'li işçilere görev ücreti ödenecek

Taşeronda 4/D'li işçilere görev ücreti ödenecek

Kadro alan taşerona o ücrette Bakanlık'tan izin yazısı

Tarih :
Taşeronda 4/D'li işçilere görev ücreti ödenecek

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında taşerondan kadroya geçen 4/D'li sürekli işçiler görev alabilir mi?

KADRO ALAN TAŞERONA BAKANLIK İZİN VERDİ

Kadro geçişi sonrası başta enflasyon farkı kaybı yaşayana 4/D'li işçilere Bakanlık'tan gelen yazıda döner sermayeden görev verilebileceği ve bu görevlerine uygun ücretlerin ödenebileceği belirtildi. Taşeron şirketlerden geçiş yapan işçiler için sistemden başvuru yapılabilecek. İşte detaylar....

Direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında görev alacak 4-B'li ve 4-D'li personel için; "Sözleşmelerinde aksine bir hüküm bulunmadıkça 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre 4-B'li ve 4-D'li personele döner sermayeden görev verilebileceği ve bu görevlerine uygun ücretlerin ödenebileceği belirtilmektedir." denildi.

TAŞERONDAN GEÇEN 4/D'Lİ SÜREKLİ İŞÇİLER

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 11.03.2020 tarih ve 5292340 sayılı yazılarıyla direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında sözleşmeli personel ve taşerondan kadroya geçen 4/D'li sürekli işçilerin görev alıp alamayacağını cevapladı.

GÖREV ALABİLİR VE ÜCRETLER ÖDENİR

Direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında görev alacak 4-B'li ve 4-D'li personel için yazdığımız 6/12/2019 tarihli ve 24325023 sayılı yazımızda; "Sözleşmelerinde aksine bir hüküm bulunmadıkça 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre 4-B'li ve 4-D'li personele döner sermayeden görev verilebileceği ve bu görevlerine uygun ücretlerin ödenebileceği belirtilmektedir.

Diğer taraftan söz konusu personel 5510 sayılı İş Kanunu'na tabi olup aldıkları ücretlerin tamamı SGK primine tabidir. Bu nedenle de verilen bu tür görevlerde görev yapacakları günden bir gün önce SGK girişi yapılması mecburiyeti vardır.

Bu kapsamda, il milli eğitim müdürlüklerinin cezai müeyyidelerle karşılaşmamaları ve sıkıntılar yaşanmaması için il/ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından son gün (Cuma günü) resen görev verilirken, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda bulunan 4-B'li ve 4-D'li personel kapsamı dışındaki personele öncelik verilerek görevlendirmelerin yapılması hususunda," ifadelerine yer verilmiştir. Ancak bazı il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ilgi yazıyı gerekçe göstererek yukarıda belirtilen personele görev vermedikleri Bakanlığımıza ulaşan duyumlardan anlaşılmaktadır.

Yukarıda da açıklandığı üzere, 4-B'li ve 4-D'li personelin sistem üzerinden müracaatta bulunarak direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında görev almasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır." denildi.

İşte o görüş yazısı;

 

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler