Kadro alan taşerona toplu iş sözleşmesi şoku!

Kadro alan taşerona toplu iş sözleşmesi şoku!

Taşerondan kadroya geçen işçilerin toplu iş sözleşme süresi uzuyor mu?

Tarih :
Kadro alan taşerona toplu iş sözleşmesi şoku!

Taşerondan kadroya geçen işçilerin toplu iş sözleşme süresi uzuyor mu?

Taşerondan kadroya geçen 4/D'li sürekli işçiler ve belediye şirketlerinde şirket işçileri bu yıl YHK'nın toplu iş sözleşmesi hükümlerinin sona ermesiyle sendikaları vasıtasıyla toplu sözleşme imzalayabileceklerdi. Yüzde 4+4 şeklinde yaklaşık iki yıldır zam alan işçiler enflasyon farkı dahi alamadılar. Kamuda çalışıp tek enflasyon farkı almayan grup sürekli işçiler ve belediye şirket işçileri oldu.

YENİ KANUN GELİYOR

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, koronavirüsle mücadele kapsamında 15 maddeden oluşan ekonomik tedbirlere ilişkin kanun teklifini, Meclis Başkanlığı'na sunduklarını açıkladı. Muş, 15 maddeden oluşan teklifin vergi istisnaları, bazı sorumluluk ve yükümlülüklerin ertelenmesine yönelik düzenleme içerdiğini bildirdi.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLERİ ETKİLEYECEK Mİ?

2 Nisan 2018 yılında 696 sayılı KHK ile taşeron şirketlerden genel idarelerde 4/D sürekli işçi kadrosuna ve belediyelerde şirket işçiliğine geçen işçiler için Yüksek Hakem Kurulu toplu iş sözleşmesi bu iki yıllık süreçte uygulandı.

GENEL İDARELERDEKİ İŞÇİLERİN SÜRESİ 31.10.2020'DE DOLUYOR

YHK toplu iş sözleşmesi hükümlerinde 4/D'li sürekli işçilerin toplu sözleşme süresi 31.10.2020 tarihinde doluyor. Bu madde sözleşmede şöyle yer almıştı;

"Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere idarelerce uygulanmak üzere, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 31.10.2020 tarihine kadar uygulanacak olan toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümleri aşağıda yer almaktadır."

BELDİYE ŞİRKETİNE GEÇEN İŞÇİLER 30.06.2020

Taşeron şirketlerden belediye şirket işçiliğine geçen işçilerin toplu sözeleşmesi ise 30.06.2020 tarihinde doluyordu. Bu da sözleşmede şöyle yer almıştı;

"Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere şirketlerce uygulanmak üzere, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 30.06.2020 tarihine kadar uygulanacak olan toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümleri aşağıda yer almaktadır."

YENİ KANUNA MADDE EKLENDİ

AK Parti'nin Meclis'e sunduğu 15 maddelik yeni kanuna madde eklenerek Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki toplu iş sözleşmesi yapılması 3 ay süre ile erteleniyor. Bu süreye ek olarak Cumhurbaşkanına üç aya kadar uzatma yetkisi veriliyor.

Kanun teklifindeki ilgili madde şöyle;

 

---*Toplu iş sözleşmesinin yapılması, grev ve lokavt süreçlerinin üç ay süreyle durdurulması sağlanacak.

30 Haziran'da belediye şirketine geçen işçilerin toplu sözleşme imzalamaları bekleniyordu. Böylece yaklaşık iki yıldır yaşadıkları mali kayıpları bir nebze olsun giderme fırsatı olacaktı. Fakat koronavirüs nedeniyle bu süreç biraz daha uzayacak gibi görünüyor.

Kanun teklifi henüz yasalaşmış değil. Meclis'te görüşülüp Cumhurbaşkanı tarafından onay süreci beklenecek.

Meclis'e sunulan kanun metninin tamamı için Tıklayınız

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler