Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşerona sürpriz 'Toplu Sözleşme' çıkışı

Kadro alan taşerona sürpriz 'Toplu Sözleşme' çıkışı

Kadro alan taşerona sürpriz 'Toplu Sözleşme' çıkışı

Hak-İş'ten kadro alan taşerona sürpriz 'Toplu sözleşme' çıkışı. Toplu iş sözleşmelerinin 3 ay süre ile ertelenme kararına rağmen Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'dan taşerondan kadroya geçen işçiler için sürpriz toplu sözleşme çıkışı geldi.

Tarih :
Kadro alan taşerona sürpriz 'Toplu Sözleşme' çıkışı

Kadro alan taşerona 'Artık Sözleşme Zamanı'

Toplu iş sözleşmelerinin 3 ay süre ile ertelenme kararına rağmen Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'dan taşerondan kadroya geçen işçiler için sürpriz toplu sözleşme çıkışı geldi. Arslan sürecin koronavirüs nedeniyle öne çekilmesini istedi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan Taşeron ve Kamu İşçileri İçin Toplu Sözleşme Açıklaması yaptı.

SÜRPRİZ TOPLU SÖZLEŞME AÇIKLAMASI

Taşerondan kadroya geçen işçiler için TİS sürecinin derhal başlatılmasını isteyen Arslan Bakanlığa çağrıda bulundu. Toplu İş Sözleşmesi sürecinin Covid-19 salgını nedeni ile öne çekilmesini isteyen Arslan "Artık sözleşme zamanı" dedi.

İşte detaylar...

Taşeron ve kadroya geçen işçiler için toplu sözleşme açıklaması. Hak İş Başkanı yaptığı açıklamada toplu sözleşmenin biran önce imzalanması için çağrıda bulundu.

ARSLAN’DAN 696 SAYILI KHK İLE KADROYA GEÇEN EMEKÇİLERE MESAJ

“TİS SÜRECİNİN DERHAL BAŞLATILMASINI İSTİYORUZ”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 696 sayılı KHK ile kadro alan emekçilerin 2 yıldır serbest toplu pazarlık haklarını kullanmak için sabırla beklediklerini ifade ederek “Artık bu işin sona ermesini istiyorsunuz. Sabırla, azimle, kararlılıkla bunu bekliyoruz. Çok zorlu süreçlerden geçtik. Ancak yılmadık, vazgeçmedik. 31.12.2020 yılından geçerli Toplu İş Sözleşmesi sürecinin yaşadığımız Covid-19 salgını nedeni ile öne çekilmesini ve TİS süreçlerinin derhal başlatılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

KADRO ALAN TAŞERONA SESLENDİ

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron şirketlerden 696 sayılı KHK ile kadroya geçen emekçilere yönelik mesajında şunları kaydetti:

“696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadro alan aziz emekçi kardeşlerim,

Yaklaşık 2 yıldır serbest toplu pazarlık hakkınızı kullanmak için sabırla bekliyor, artık bu işin sona ermesini istiyorsunuz.

Biz de sabırla, azimle, kararlılıkla bunu bekliyoruz. Çok zorlu süreçlerden geçtik. Ancak yılmadık. Vazgeçmedik. Sabırla, azimle mücadelemizi sürdürdük. 31.12.2020 yılından geçerli Toplu İş Sözleşmesi sürecinin yaşadığımız Covid-19 salgını nedeni ile öne çekilmesini ve TİS süreçlerinin derhal başlatılmasını istiyoruz. En azından yerel yönetimler için 30.6.2020 tarihi olarak belirtilen TİS süreci ile birleştirilmesini ve TİS’ler için bir an önce kamu işveren sendikasına yetki verilerek, toplu sözleşmelerin imzalanmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Arslan konuşmasında "Kamunun her alanında çok zor şartlarda çalışan, ücretlerini serbest toplu pazarlıkla artırma imkanı bulamadığımız emekçi kardeşlerimizin bekleyişi artık bitsin istiyoruz. Toplu İş Sözleşmelerimizi imzalama hakkımızı bir an önce almak istiyoruz. Sabırla, umutla, toplu sözleşmesini bekleyen yüzbinlerce emekçi kardeşimizin artık yüzü gülsün istiyoruz.

ARTIK SÖZLEŞME ZAMANI

Nasıl ki ÖSP Projesini yerle bir ettiysek, nasıl ki olmaz denilen kadrolarımızı aldıysak, hiç endişeniz olmasın, serbest toplu pazarlık hakkımıza en kısa zamanda kavuşup, TİS’lerimizi bir bir gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar bize güvendiniz. Bize destek verdiniz. Büyük başarılara birlikte imza attık. Artık sözleşme zamanı.

En kısa zamanda sizler adına Toplu İş Sözleşmeleri imzalamak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na buradan bir kez daha çağrı yapıyoruz. 1 Mayıs münasebetiyle bir kez daha çağrımızı yineliyoruz. TİS hakkımızı derhal kullanmak istiyoruz." dedi.

YHK'NIN TİS HÜKÜMLERİ NE ZAMAN DOLUYOR?

YHK toplu iş sözleşmesi hükümlerinde genel idarelerde 4/D'li sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerin toplu sözleşme süresi 31.10.2020 tarihinde, Taşeron şirketlerden belediye şirket işçiliğine geçen işçilerin toplu sözeleşmesi ise 30.06.2020 tarihinde sona eriyor.

3 AY ERTELENDİ

AK Parti'nin Meclis'e sunduğu 15 maddelik yeni kanunla Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki toplu iş sözleşmesi yapılması 3 ay süre ile ertelenmişti. Bu süreye ek olarak Cumhurbaşkanına üç aya kadar uzatma yetkisi verildi.

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler