Anasayfa » Medya Haberleri » 10 şeker hastasından biri ilk haftada öldü

10 şeker hastasından biri ilk haftada öldü

10 şeker hastasından biri ilk haftada öldü

10 şeker hastasından biri ilk haftada öldü

Tarih :
10 şeker hastasından biri ilk haftada öldü

Covid'e yakalanan 10 şeker hastasından biri ilk haftada öldü

Fransa'da corona virüse yakalanan 10 şeker hastasından birinin tedavideki ilk haftada hayatını kaybettiği belirlendi.

Fransa'da yapılan bir araştırma, her 10 şeker hastasından birinin, yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle hastaneye kaldırıldığı ilk hafta içinde yaşamını yitirdiğini ortaya koydu.

Fransız uzmanların yaptığı araştırmanın sonuçları, Diabetologia dergisinde yayımlandı. Araştırma çerçevesinde Fransa'da 10-31 Mart'ta 53 hastanede 1300'den fazla Covid-19 hastası takip edildi.

Bu kişilerin yüzde 89'unun Tip 2, yüzde 3'ünün Tip 1 şeker hastası olduğu, kalanlarda şekerin diğer türlerinin bulunduğu belirtildi.

BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ ERKEK

Yaş ortalaması 70 olan hastaların büyük bölümünü erkeklerin oluşturduğu kaydedildi. Bu kişilerin yüzde 29'u, hastaneye kaldırılmalarını izleyen 7 gün içinde yaşamını yitirdi ya da solunum cihazına bağlandı.

Grupta ilk bir haftada her 10 kişiden birinin hayatını kaybettiği, her 5 kişiden birinin solunum cihazına bağlandığına işaret edildi.

İLK HAFTA TABURCU ORANI

Bu kişilerde hastaneye kaldırıldıktan sonraki 7 gün içinde taburcu edilenlerin oranı yüzde 18 oldu.

Araştırmada, 75 yaş üzerindekilerin ölüm olasılığının 55 yaş altındakilerin 14, 65 ila 74 yaşındakilerin de 3 katı olduğu, bunun yanı sıra uyku apnesinin hastanedeki ilk 7 günde ölüm riskini 3 katına çıkardığı görüldü.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Benzer Haberler