Anasayfa » Medya Haberleri » İŞKUR'dan günlük 85 TL ödeme!

İŞKUR'dan günlük 85 TL ödeme!

İŞKUR'dan günlük 85 TL ödeme!

Tarih :
İŞKUR'dan günlük 85 TL ödeme!
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bilişim sektöründeki mesleklerde İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarında günlük ödeme miktarını 75 TL'den 85 TL'ye çıkardıklarını duyurmuştu. BU bağlamda İŞKUR iş garantili MEK kursları başvuruları oldukça artmış durumda. İŞKUR Türkiye genelinde meslek edindirme, adayların istedikleri kadro ve pozisyonlarda iş bulma, iş verenlerin elemen ihtiyacının giderilmesi, iş başı eğitim programları gibi milli istidahdama önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. İŞKUR'un sunduğu hizmetlerinden bir tanesi de iş başı eğitimlere katılan adaylara meslek sahibi olmaları için günlük 85 TL cep harçlığı vererek adayların istedikleri kariyer imkanlarını sağlayabilmeleri için imkan tanınıyor.

Gözler kurslara çevrilmiş durumda! Türkiye İş Kurumu Mesleki Edindirme Kursları Mayıs ayı istihdam garantili ve garantisiz yeni kursiyer alımı ilanları yayınlandı. Adaylar bu ilanlara başvuru nasıl yapacağını merakla araştırıyor. İŞKUR iş başı eğitim programları ile gençlere 85 TL cep harçlığı verecek. Meslek edindirme kurslarına başvuru yapan adaylar bu imkanlardan yararlanacak. İŞKUR'a başvuru nasıl yapılacak? Başvurular nereye yapılacak. İş tecrübesi kazanmak isteyen adayların kuruma kayıtlı işsizler arasında bulunmaları, teorik eğitim aldıkları meslekler için uygulama görmeleri çalışma ortamına uyum sağlayabilmeleri amacıyla düzenlenen programlar için İŞKUR'a başvuru yapmak gerekli olacak.

İŞKUR MEK kursiyer alımı ilanları;

Türkiye İş Kurumu tarafından çeşitli şehirlere istihdam garantili ve garantisiz kursiyer alımı ilanları yayınlanmıştır. Başvuru yaparak kursiyer olarak başlayacaklara günlük ücret ve kurs bitiminde iş verilmektedir. Bu kurslarda yaş, öğrenim ve diğer tüm şartlar esnek olarak işletilmektedir. Özellikle kurs bitirenler özel sektörde hemen iş bulabiliyor. Başvuru için sayfa sonunda link adresi bulunuyor.

Mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlara, kurslara fiilen katıldıkları gün üzerinden; Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 60 TL zaruri gider ödemesi,

Geleneksel mesleklerde mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 40 TL zaruri gider ödemesi,

İstihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 30 TL zaruri gider ödemesi,

Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından faydalanan, akabinde sanayi sektöründe düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara günlük 95 TL zaruri gider ödemesi,

Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi,

Başvuru şartları;

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

15 yaşını tamamlamış olmak,

Mesleğin gereklerine uygun olarak belirlenen özel şartlara sahip olmak,

Kurumca aynı meslekte düzenlenen kursu tamamlamamış olmak,

İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak,

Emekli olmamak,

Kurslara katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak.

Başvuru şartları sağlayan ve kursa devam etmelerine engel durumları bulunmayan yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri de kurslara katılabilmektedir.

Tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedirler.

İŞKUR MEK başvuru linki ilave edilmiştir.

İŞKUR İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI

İŞKUR, işsizleri iş sahibi yapmak için pek çok eğitim düzenliyor. Bu eğitimlerden biri de "İş başı eğitim programı". Bu programa katılabilmek için İŞKUR'un bazı şartları oluyor. İŞKUR tarafından hazırlanan İşbaşı Eğitim Programına 15 yaşından büyük herkes katılabiliyor. Ancak bu kişilerin İŞKUR'A kayıtlı ve işsiz olması gerekiyor. Öte yandan programa katılmak isteyen kişilerin işverenin bir ve ikinci derece akrabası veya eşi olmayanlar katılabiliyor. Programa katılmak isteyen vatandaşların emekli de olmaması gerekiyor. Bunun yanında programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak gibi şartlar aranıyor.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINDA 85 LİRA HARÇLIK

Normalde bu programlara katılanlar öğrenci değilse günde 85 lira. 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak programa katılınabiliyor.

İşbaşı Eğitim Programı Gerekli Evrak Listesi

İşsizlerin mesleki deneyimi arttırmak ve teorik bilgilerinin uygulama yapılarak geliştirilmesine yönelik uygulanan İşbaşı Eğitim Programından(İEP) yüksek öğretim öğrencilerinin de staj kapsamında yararlanmaları amaçlanmıştır.

İşbaşı Eğitim Programı(İEP) 4857 sayılı Kanun'a ve 5510 sayılı Kanun'un 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi olarak en az iki çalışanı bulunan, İŞKUR'a kayıtlı iş yerleri, kamu kurum ve kuruluşlarının payı olan iktisadi teşekküllerde uygulanabilir.

İŞKUR Kayıt Süresi Ne Kadar Geçerlidir? Vatandaşların Kayıt Yenilemesi Gerekir Mi?

Kayıtların aktif olarak işlemde kalma süresi, son işlem tarihinden itibaren on iki aydır. Kayıtları işlemden kaldırılan iş arayanlar internet üzerinden Kurum portalına giriş yaparak "İş Arama/Kayıt Durumu" menüsünden kaydını aktif duruma getirebilirler veya İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine şahsen, telefon, faks, e-mail vb. iletişim araçlarıyla müracaat etmeleri halinde kayıtları yetkili Kurum personelince müracaat tarihinden itibaren aktif duruma getirilir. Aktif olarak işlemde kalma süresi içinde işlem görmeyen veya diğer nedenlerle pasif duruma alınan kayıtlar, iş arayan tarafından güncelleninceye kadar aktif olarak değerlendirilmeyecektir.

İŞKUR İş İlanlarına Nasıl Bakılır?

Çeşitli branşlarda görevlendirilmek üzere her sektöre uygun olarak İŞKUR sisteminde iş ilanı yayınlanır. İŞKUR'un resmi web sitesinde düzenli aralıklarla yayınlanan ilanları, sistemde aktif kaydı bulunan her vatandaş görüntüleyebilir.

Açılan ekranda iş ilanlarına bakabilmek için ilk adımda iş arayan ya da iş veren olma durumunun belirtilmesi gerekir. Sonrasında aranılan özel bir pozisyon, nitelik, meslek, beceri veya firma adı varsa o yazılmalıdır. Eğer genel geçer bütün ilanları görüntülemek istiyorsanız; bu kısmı boş bırakabilirsiniz. Sonrasında aynı sayfa üzerindeki çalışma yeri, ülke, il, ilçe, ilan no, ilan tarihi, meslek, öğrenim durumu, iş yeri türü, engel durumu, vardiya seçenekleri, iş yeri ünvanı gibi bilgiler girilerek "ara" sekmesine basmalısınız. Herhangi özel aradığınız bir ilan, iş yeri yoksa; ilan no, ilan tarihi ve iş yeri ünvanı sekmelerini boş bırakabilirsiniz.

 

Kaynak : Takvim
Okullarda alınacak virüs önlemleri belli oldu
Bakan Koca'dan düğün uyarısı! Meydanı gelinle damada bırakın...
Kurban bağışları pandemiye rağmen milyonlara ulaşacak
Milyonlarca memurun Temmuz ayında eş ve çocuk yardımı ne kadar oldu?
Noterde kartla ödemeyi sevdik: Dolandırıcılığın önüne geçildi
Bankalar harekete geçti!Arabası olan herkesi ilgilendiriyor...
Salgın döneminde kiracıyı çıkarmak mümkün mü?
Konut kredisinde tüm zamanların rekoru 6 ayda kırıldı
Koronavirüs'te ortalığı karıştıracak iddia: Yedi yıl önceden biliniyordu
Müdür, memurenin kalçasına dokundu! Yargıtay 'Babacan tavır' dedi
Cezaevine uyuşturucu sokanlara operasyon: 7'si İKM 19 gözaltı
AK Partili isim Başkent Kulisi'nde açıkladı!Sosyal medya düzenlemesi ne getirecek
İlk 6 ayda en çok bu otomobilleri aldık
Bir vekilin linçle mücadelesi... 20 bin küfür mesajı
Altın rekor kırarken uzman isimden net mesaj:Gümüşün kazancı daha fazla...
Meteoroloji'den yüksek sıcaklık uyarısı!
Kurbanlık alırken koronadan daha tehlikeli olan bu hastalığa dikkat
Sakarya'da arama kurtarma çalışmalarına tekrar başlandı
Emekliden zam yorumu: Kıskanıyorum… Nasıl geçineceğiz?
Kılıçdaroğlu'dan 2023'te aday olacak mısınız? sorusuna yanıt

Benzer Haberler