Anasayfa » Medya Haberleri » Memura enflasyon farkında ince hesaplar!

Memura enflasyon farkında ince hesaplar!

Memura enflasyon farkında ince hesaplar!

Memura enflasyon farkında ince hesaplar!

Tarih :
Memura enflasyon farkında ince hesaplar!

Mayıs ayı enflasyon rakamları yarın açıklanıyor. TÜİK'in açıklayacağı Mayıs ayı enflasyon rakamları öncesi İTO'nun mayıs ayı İstanbul enflasyon rakamları ile ekonomistlerin mayıs ayı beklentileri memur ve memur emeklileri için bu ay itibariyle enflasyon farkının olacağını işaret ediyor.

Şayet enflasyon rakamları İstanbul'da İTO tarafından gerçekleştirilen rakamlar doğrultusunda gelirse (İTO mayıs ayında perakende fiyatların %2,16 arttığını açıkladı) memur ve memur emeklilerine şimdiden yüzde 1,28'lik enflasyon farkı oluşuyor. Kesin rakam ise Haziran ayı enflasyon rakamının açıklanması ile netleşecek.

ENFLASYON FARKINDA İNCE HESAPLAR

Haziran ayında enflasonun eksi çıkması (Bu ekonomi çevrelerinde beklenmiyor) ise oluşacak enflasyon farkını düşürecek. Haziran ayında pozitif gelen bir enflasyon rakamı ise 1,28'lik farkın üzerine eklenecek ve memur ve emekli için oluşmuş olana enflasyon farkı ortaya çıkacak. Temmuz ayında toplu sözleşme gereği memurlara her halükarda yüzde 4 artış yapılacak. İşte memur ve memur emekli zammı için detaylar...

İstanbul'un enflasyon rakamları açıklandı. Mayıs ayında fiyatlarda sert artış gözlendi.

PERAKENDE FİYATLAR % 2,16 ARTTI

İstanbul'da, mayısta bir önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 2,16 ve toptan fiyatlar yüzde 0,97 arttı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Mayıs 2020 fiyat indekslerini açıkladı.

Buna göre, mayısta İstanbul'da, perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme indeksi bir önceki aya göre yüzde 2,16, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları indeksi ise yüzde 0,97 arttı.

TÜİK ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLIYOR

TÜİK 3 Haziran 2020 Çarşamba günü mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak

Ekonomistler mayıs ayı enflasyonu için ne dedi?

ORTALAMA RAKAM 0,92 OLDU

Ankete göre, ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,92 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin mayıs ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 0,50, en yüksek yüzde 1,67 aralığında yer aldı.

2020 yılının ilk dört ayının enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon Ocak ayında yüzde 1,35, Şubat ayında yüzde 0,35, Mart ayında % 57, Nisan ayında %0,85 arttı. Toplamda yılın ilk 4 ayı için enflasyon rakamları 3,12 oldu. Haziran ayı ile beraber enflasyonun yüzde 4'ü aşması durumunda, memurlar aşılan miktarda enflasyon farkı alacak.

İKİ AY İÇİN 0,88 KALDI

Özetle yılın ilk 6 ayı için kalan iki ayda (Mayıs ve Haziran) enflasyon rakamı toplamda 0,88'ün üzerine çıkarsa memur ve memur emeklileri aşan kısmı için fark alacaklar. İşte detaylar...

YÜZDE 4'Ü AŞAN KISIM İÇİN FARK ÜCRETİ ALACAKLAR

Memurlar 2020'nin ilk altı ayı için yüzde 4 zam aldı. 2. altı ayı için de yüzde 4 zam alacak. İlk 6 ayda çıkacak enflasyon yüzde 4'ü aşması durumunda, memurlar aşılan miktarda enflasyon zammı da alacak.

TÜİK 2020 YILI ENFLASYON RAKAMLARI

AYLAR Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) % Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) %
Ocak +1,35 + 1,84
Şubat +0,35 +0,48
Mart +0,57 +0,87
Nisan +0,85 +1,28
TOPLAM (3 aylık) +3,12 +4,47

Ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0,92) göre, bir önceki ay yüzde 10,94 olan yıllık enflasyonun yüzde 10,90'a düşeceği hesaplanıyor.

Ankete katılan ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentilerinin ortalaması ise yüzde 9,80 olurken, tahminler yüzde 9,80-11,73 aralığında yer aldı. Enflasyon nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,85 artış göstermişti.

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler