Kritik enflasyon rakamı bugün geliyor! İşte beklentiler...

Kritik enflasyon rakamı bugün geliyor! İşte beklentiler...

Enflasyonda kritik gün! İşte beklentiler...

Tarih :
Kritik enflasyon rakamı bugün geliyor! İşte beklentiler...

Memurlar ve emekliler zam için enflasyonu bekliyor

Mayıs ayı enflasyon rakamları bugün saat 10:00'da açıklanacak. Milyonlarca çalışan memur ve emekliyi ilgilendiren enflasyon rakamında bu ay kritik öneme sahip. Memur ve memur emeklileri yılın ilk 6 ayı için yüzde 4 zam aldılar ve şayet ilk 6 aylık enflasyon rakamı yüzde 4'ü aşarsa aşan kısmı için fark alacaklar.

4 AYLIK ENFLASYON NE DURUMDA

Yılın ilk 4 ayında enflasyon toplamda 3,12 oldu. Yani memur ve memur emeklileri için Mayıs ayı enflasyonu bugün 0,88'in üzerinde gelirse fark ücreti alacaklar. Bu rakam Haziran ayı enflasyonu ile kesinlik kazanacak.

EKONOMİSTER NE BEKLİYOR?

TÜİK tarafından açıklanacak mayıs ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 18 ekonomistin katılımıyla sonuçlanırken, piyasalar 2020 Mayıs ayına ait enflasyon oranına kilitlendi Ekonomistler, Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 0,92 artmasını bekliyor.

İTO: PERAKENDE FİYATLAR % 2,16 ARTTI

İstanbul'da, mayısta bir önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 2,16 ve toptan fiyatlar yüzde 0,97 arttı. İstanbul Ticaret Odası (İTO), Mayıs 2020 fiyat indekslerini açıkladı.Buna göre, mayısta İstanbul'da, perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme indeksi bir önceki aya göre yüzde 2,16, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları indeksi ise yüzde 0,97 arttı.

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler