Anasayfa » Medya Haberleri » Uyarıları dinlemediler! Yine zam geldi

Uyarıları dinlemediler! Yine zam geldi

Uyarıları dinlemediler! Yine zam geldi

Uyarıları dinlemediler! Yine zam geldi

Tarih :
Uyarıları dinlemediler! Yine zam geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'nun dün akaryakıt sektörü için fiyatların makul seviyeye çekilmesi yönünde yaptığı uyarının ardından bugün otogaza 19 kuruşluk pompa fiyatına yansıyacak şekilde zam geldi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, tüm iller için geçerli akaryakıt fiyat marjlarının geçmiş dönemlere göre makul olmayacak biçimde arttığının tespit edildiğini söylemişti. Daha önce 3 kere yapılan tavan fiyat uygulamasının gelebileceğini ifade etmesine rağmen zamlar bugün de devam etti ve fiyatlarda bir çekilme olmadı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) yaptığı açıklamada

"Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı

03/06/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

Otogaz’da 19 KRŞ/LT

pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur." dedi.

DEVLET UYARIYOR YİNE ZAM GELDİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), son dönemde akaryakıt fiyat marjlarının olması gerekenin çok üzerine çıktığının tespit edilmesi üzerine şirketleri fiyatların makul seviyeye çekilmesi yönünde uyarırken, fiyatların düzelmemesi halinde tavan fiyat kararı alınabileceğini belirtti.

"YENİ BİR BALANS AYARI SÜRPRİZ OLMASIN"

Yılmaz, katkılı ürünlere ilişkin marjların da katkılı olmayan ürün marjlarına kıyasen belirgin bir artış gösterdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Katkılı ürünler İstanbul Avrupa yakasında litre başı 5 kuruş, diğer illerde litre başı 7 kuruş gibi makul olmayan seviyelere çıkmış durumda. Yurt genelinde ortaya çıkan bu artışa EPDK’nin sessiz kalmasını da kimse beklemesin. Çok net söylüyorum. Akaryakıt fiyat marjları olması gerekenin çok üzerinde. Oyunu kuralına göre oynamak akaryakıt sektörünün tüm oyuncularının kırmızı çizgisi olmalı. Aksi halde sektöre yeni bir balans ayarı yapmamız kimseye sürpriz olmasın.

DAHA ÖNCE 3 KERE UYGULANDI

Daha önce 3 kere uyguladığımız gibi bir kez daha gereken adımı atmaktan çekinmeyiz. Ya şirketler fiyatları makul seviyeye çekecek ya da tavan fiyat kararı alarak biz makul seviyeye çekeceğiz."

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler