Anasayfa » Medya Haberleri » Binlerce küçük işletme mağdur! Ekonomisit Hasan ERDEM e-ticareti masaya yatırdı...

Binlerce küçük işletme mağdur! Ekonomisit Hasan ERDEM e-ticareti masaya yatırdı...

Binlerce küçük işletme mağdur! Ekonomisit Hasan ERDEM e-ticareti masaya yatırdı...

Koronaviris sürecinde tek bir sektörün yıldızı parladı. O da e ticaret oldu. İnternet üzerinden satış yapan işletmeler bu dönemde milyarlarca liralık cirolar elde etti. Ancak küçük işletmeler bu durumdan faydalanamadı. Ekonomist Hasan Erdem e ticaret firmalarının işyelişini, e ticarette yaşanan sorunları ve küçük işletmeler için önerileri masaya yatırdı.

Tarih :
Binlerce küçük işletme mağdur! Ekonomisit Hasan ERDEM e-ticareti masaya yatırdı...

Elektronik ticaret konusu, son dönemdeki gelişimi ile ticari hayatımız için çok önemli ve değişik fırsatlar sunmaktadır.

E-ticaret konusundaki güvenlik endişelerinin gelişen finansal teknolojilerle nispeten azalması, ödeme ve lojistik teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte hem platformların sayısı hem de ticaret hacmi ciddi şekilde artmaktadır.

Bu gelişmelerle birlikte pandemi sürecinde alışveriş merkezlerinin ve işyerlerinin geçici kapanmaları, sokağa çıkma kısıtlamaları ve temas endişeleri gibi fiziki alışveriş konusundaki zorluklar tüketiciyi online alışverişe yönlendirmiş bunun sonucunda e-ticaret pazarının gelişimi daha da hızlanmıştır. İşte bu gelişmeler işletmelerin dijitalleşme ve elektronik platformlara adapte olmasının önemini göstermiştir.

E-ticaret konusunu iki başlıkta ele almak mümkündür. Birincisi işletmelerin ürünlerini kendi internet sitelerinden e-ticaret yöntemi satışa sunması ikincisi ise değişik işletmelerin ürettiği veya ticaretini yaptığı ürünleri e-ticaret platformları üzerinden satışa sunmasıdır.

Bizim bu yazımızda üzerinde duracağımız konu ikincisi yani e-ticaret platformlarının işletmelere sunduğu fırsatlar ve bununla birlikte bu alandaki sorunlar olacaktır.

E-ticaret platformları nedir? neden önemlidir?

E-ticaret pazarındaki muzzam gelişmeler ve hacim ile birlikte e-ticaret pazaryeri konumundaki platformlar çok değerli bir konuma gelmiştir. Ülkemizde faaliyet gösteren N11, trendyol, amazon, gittigidiyor, akakçe, hepsiburada, epttavm, cimri ve benzeri hepimizin bildiği e-ticaret platformlarının sayı ve potansiyelleri önemli bir noktaya gelmiştir. Söz konusu platformlar üye işyerlerine ürünlerini satabilmeleri için e-mağaza açma imkanı sağlamakta bunun karşılığında işletmelerden satış tutarları üzerinden belirli bir oran ve dağıtım bedeli talep etmektedir.

Şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki sunulan bu imkan, paha biçilmez bir değerdir. Bu imkan dağıtım teknolojisi ve yaygınlıkla birlikte adeta yerel bir esnaf işletmesini prensipte global bir oyuncuya çevirebilmektedir. İşletmenin hedef pazar ve müşteri potansiyelini katlamaktadır. Basit bir örnekle kendi ilçesi ve çevre köyleri ile ticaret yapan bir işletme için tüm ülkemiz potansiyel haline gelmektedir. Alınan sipariş anlaşmalı kargo şirketlerine verilmekte ve ürün birkaç gün içinde ülkenin diğer ucundaki alıcıya teslim edilmektedir.

Normal şartlar altında belirli bir büyüklüğün altındaki işletmeler için ürünlerini tanıtmak ve pazarlama en büyük sorun iken e-platformlar bu büyük problemi büyük oranda çözmektedir. Öyleki büyük ölçekli, kendi e-ticaret imkanları ve ülke çapında satış ağları bulunan kurumsal firmalar dahi bu platformlarda yer almaktadır.

İşte bu nedenlerle küçük işletmelerin bu platformları kullanması teşvik edilir ve engeller kaldırılırsa küçük işletmelerin rekabet güçlerinin artırılması ve büyümenin artırılması gibi önemli faydalar sağlanabilir.

Türkiye'de e-ticaret potansiyeli

Türkiye'de e-ticaret potansiyeli tüm dünyada olduğu gibi önemli bir gelişim içinde. Özellikle pandemi süreci ile birlikte sektörün büyümesi ivme kazanmış durumda.

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) "Türkiye e-Ticaret 2019 Pazar Büyüklüğü" raporuna göre; Türkiye'de e-ticaret sektörü 2019 yılında büyümesini sürdürerek % 39 oranında artışla 83.1 milyar TL'lik hacme ulaştı. 2015-2019 yılları arasında sektörün ortalama yıllık büyüme hızı ise yüzde 35 oldu. Pazaryerlerinin hacmi %50'lik büyüme ile 29.3 milyar TL'ye ulaştı.

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı verilere göre ise nisan ve mayıs aylarında toplam 5 milyon kart internetten ödeme ile tanıştı.

Peki sorunlar neler?

Buraya kadar bu platformların önemini ve bireysel işletmelere ve ekonomiye yapabileceği katkıyı özetlediğimizi düşünüyoruz. Peki sorun ne? Sorun çok açık ve net.

Bu platformları kullanan küçük işletmeler kendilerinden talep edilen oranların çok yüksek olduğunu ve bu sebeple rekabetçi olamadıklarını ifade ediyor. Platform sahibi işletmeler alıcıdan tahsil ettikeri ürün bedellerini, kendi şirket politikaları doğrultusunda ürün ve ticaret hacmi bazında uyguladıkları oran ve kargo bedelini düşerek üye işletmelere ödüyor. Bu ödemenin vadeside işletmelere göre değişkenlik gösteriyor. Bu noktada ticaret hacmi düşük işletmelerden yapılan kesinti oranı artıyor ve vade uzuyor. Bu durum düşük kâr marjları ile çalışan işletmelerin rekabet gücünü ciddi şekilde zayıflatıyor.

Ne yapılabilir?

Doğası gereği pazarlama sıkıntısı çeken KOBİ statüsündeki küçük işletmelerimizin e-ticaret sayesinde büyümesi, kurumsallaşması ve dijitalleşmesi, yerel ürünlerin ve yerel üreticilerin ürünlerini etkin şekilde pazarlayabilmeleri, katma değer üretilmesi ve makro anlamda ekonomik kalkınmanın sağlanması için bu alanda tedbirler alınması gerekiyor.

Bu noktada platformlar arasında oluşan rekabet sayesinde bu sorunların kendiliğinden düzelmesi beklenir fakat bugüne kadarki pratik bu şekilde gelişmemiş durumda.

İmalat, ticaret ve işletmelerin rekabetçiliğinin geliştirilmesinde sorumlu kamu kurumları ile e-ticaret platformları arasında yapılacak görüşmeler ve imzalanacak protokoller çerçevesinde kurumlarımızca akredite edilen işletmelere uygulanacak oran ve vadelerde ciddi indirimler sağlanabilir. Bizce bu çözüm çok hızlı hayata geçirilebilir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler