Anasayfa » Medya Haberleri » 1800 gün ile nasıl emekli olunur?

1800 gün ile nasıl emekli olunur?

1800 gün ile nasıl emekli olunur?

1800 prim günü ile emekli olmak mümkün mü? SGK, BAĞKUR ile emekli olmayı bekleyen milyonlarca vatandaşlar nasıl emekli olabileceğini araştırıyor. Peki, SSK ve BAĞKUR ile emekli olacaklar 1800 gün ile emekli olabilirler mi?.

Tarih :
1800 gün ile nasıl emekli olunur?
Sosyal güvenlik sistemi içerisinde çalışma hayatını sürdürdüğü sırada herhangi bir hastalık ya da kaza sonucu iş gücünde en az %60 oranında kayıp yaşayan vatandaşlara özel olarak malulen emeklilik hakkı sunulur. Bu sistem sayesinde, çalıştığı zamanda kendi işinde ya da farklı bir işte yaşamsal ve bedensel fonksiyonlarını kaybeden kişi yaşına bakılmasızın malulen emeklilik hakkı elde edilmesi istenmektedir.

Milyonlarca insanın hayalini süsleyen emeklilik için vatandaşlara birbirinden farklı prosedürler sunulmuştur. Malulen emeklilik hakkını elde etmek için kişilerin mutlaka resmi başvurularını yapmaları gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen emeklilik şartları;

Milyonlarca insanın hayalini süsleyen emeklilik için vatandaşlara birbirinden farklı prosedürler sunulmuştur. Malulen emeklilik hakkını elde etmek için kişilerin mutlaka resmi başvurularını yapmaları gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen emeklilik şartları; " 4A, 4B ve 4C sigorta koluna bağlı bulunan çalışanların malulen emekli olabilmeleri için en az 10 yıl çalışmış olması, yapılan bu 10 yıllık çalışma süresinde kişinin en az 1800 günlük prim ödemesine sahip olması, sağlık kurulu tarafından hazırlanan raporda iş gücü kaybının en az %60 olması zorunlu tutulmaktadır.

Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler