Anasayfa » Medya Haberleri » Mangal yapmak yasak mı? | Mangal yasağı bitti mi?

Mangal yapmak yasak mı? | Mangal yasağı bitti mi?

Mangal yapmak yasak mı? | Mangal yasağı bitti mi?

Piknikte sahilde mangal yakmak yasak mı? Koronavirüs salgını sebebiyle piknik alanları, mesire ve ören yerleri kapalıydı. Yeni normalleşme adımlarıyla bu alanlar açıldı. Vatandaşlar ise internette “Mangal yapmak yasak mı?” , “Nerede mangal yakmak yasak?” , “Mangal yakma yasağı bitti?” , “Mangal yasağı ne zaman bitecek?” sorularının cevaplarını araştırıyor. İşte, merak ettiğiniz “Mangal yasağı bitti mi?” sorusunun cevabı

Tarih :
Mangal yapmak yasak mı? | Mangal yasağı bitti mi?
Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan koronavirüs hızla tüm dünyaya yayıldı. Türkiye aldığı sıkı tedbirlerle ilk vakanın ülkede görülmesini mart ayına kadar ötelemiş oldu. Bu ise olası bir salgına karşı hazırlık yapılması sürecini kolaylaştırdı.
Ülkemizde ilk vaka 10 Mart’ta tespit edildi. İlk vakanın ardından pek çok önemli tedbirler alındı. Sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı alanlar kapatıldı. Bu alanlar arasında plajlar, sahiller, ören yerleri, mesire alanları ve piknik alanları da yer aldı.
Kültürümüz bir parçası olan mangallarda bu süreçte yasaklandı. Havaların ısınmasıyla birlikte milyonlarca kişi “Mangal yasağı kalktı mı?” sorusuna cevap arıyor. İşte, detaylar.
Mangal yapmak yasak mı? | Mangal yasağı bitti mi?
Koronaviras salgınıyla birlikte mangal yakmak yasaklandı. Vatandaşlar bu yasağın devam edip etmediğini araştırıyor.
1 Haziran itibariyle parklar, bahçeler, plajlar, ören ve mesire alanları açıldı.
Ancak genelgede mangal yakmanın yasak olduğu belirtildi.
Söz konusu genelgede şu ifadeler yer aldı: Kısıtlanan halka açık alan olan park ve bahçe ile rekreasyon ve piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil bantlarında (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma faaliyetlerine (yerleşim yeri içi park/bahçelerde mangal yapmak hariç olmak üzere) belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran 2020'den itibaren başlanacak.
Ayrıca, genelgede yer alan hususlara uymayanlara ceza uygulanıyor.

Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler