Anasayfa » GSS » Mansur Yavaş'ın EYT talimatı ne oldu? 2020 yılından itibaren ödenecekti!

Mansur Yavaş'ın EYT talimatı ne oldu? 2020 yılından itibaren ödenecekti!

Mansur Yavaş'ın EYT talimatı ne oldu? 2020 yılından itibaren ödenecekti!

Tarih :
Mansur Yavaş'ın EYT talimatı ne oldu? 2020 yılından itibaren ödenecekti!

Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş, EYT'lilerin GSS ödemesine tabi tutulması halinde, primlerinin belediye bütçesinden ödenmesi için talimat verdiğini açıklamıştı.

Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, EYT'lilerin GSS ödemesine tabi tutulması halinde, primlerinin belediye bütçesinden ödenmesi için talimat verdiğini açıklamıştı.

MANSUR YAVAŞ EYT MAĞDURLARI İÇİN NE VAATTE BULUNMUŞTU?

Peki 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Mansur Yavaş'ın EYT vaadi tam olarak neydi? Kişisel internet sitesinde yer alan vaadinin 1. ve 6. maddesi şu şekilde:

"1- SGK sağlık yardımından faydalanamayan EYT'lilerin, hastane ve ilaç giderleri belediye tarafından karşılanacak. Başvuru işlemleri sırasında rehberlik hizmeti verilecek ve kişi başı 88,29 TL olan Genel Sağlık Sigorta Primleri belediye tarafından karşılanacak.
6 - Emeklilikte yaşa takılanlara, emeklilerin sahip olduğu indirimli ulaşım haklarını vereceğiz."

Seçim vaadinden anlaşılacağı üzere Yavaş, EYT mağdurlarının genel çözümüne ilişkin vaatte değil sadece kişi başı 88,29 TL olan Genel Sağlık Sigorta Primleri ile ilaç giderlerinin karşılanacağı yönünde söz verdiği anlaşılıyor.

EYT'LİLERİN SOSYAL GÜVENLİK PRİMİ BELEDİYE BÜTÇESİNDEN ÖDENEBİLİR Mİ?

Büyükşehir belediyelerinin görev ve yetkileri 5216 sayılı Kanunun 7. maddesinde düzenlenmiştir. Ancak söz konusu bu maddede, EYT'lilerin GSS primlerinin belediye bütçesinden ödenebileceğine dair bir kanuni düzenleme bulunmamaktadır.

Diğer taraftan kimlerin toplu taşımadan indirimli yararlanabileceği 2002/3700 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında düzenlenmiştir. Bu kararda sadece, emniyet, eğitim öğretim, PTT, basın ve zabıta personeli yer almaktadır. İlgili mevzuat için tıklayınız.

Acaba Hukuk Müşavirliğine gönderilen bu talimatın akibeti ne oldu?

İŞTE MANSUR YAVAŞ'IN AÇIKLAMASI

2020 yılından itibaren EYT'lilerin primlerini belediye ödemeye başladı mı?

Mansur Yavaş'ın seçimler öncesinde ve sonrasında verdiği söze göre 2020 yılından itibaren EYT'lilerin GSS primlerini Anakara büyükşehir Belediyesi ödeyecekti. Hatta bu konuyla ilgili olarak da Mansur Yavaş Hukuk Müşavirliğine talimat vermişti.

Aradan uzunca bir süre geçtiğine göre Hukuk Müşavirliği görüşünü vermiş olmalı ve sonuç olarak da EYT'lilerin GSS primleri ödenmeye başlamıştır. Şuana kadar bu konuda basına herhangi bir açıklama yansımadı.

Acaba EYT'liler Mansur Yavaş'ın seçimlerinde dolgu malzemesi olarak mı kullanıldı? Demek ki olacak ya da olmayacak hangi taahhütte bulunursanız bulunun mutla alıcısı çıkmaktadır. Sonra da dün dündür, bugün bugündür diyen birileri çıkacaktır.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler