Türk-İş 81 ilde kıdem tazminatı hakkında basın açıklaması yaptı!

Türk-İş 81 ilde kıdem tazminatı hakkında basın açıklaması yaptı!

Türk-İş 81 ilde kıdem tazminatı hakkında basın açıklaması yaptı!

Tarih :
Türk-İş 81 ilde kıdem tazminatı hakkında basın açıklaması yaptı!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Türk-İş 81 ilde basın açıklaması düzenledi. Büyük katılım sağlanan açıklamalarda eğer kıdem tazminatı hakkında değişiklik olursa Genel Grev kararının kesin olduğu dile getirildi.
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi düzenlemesi kapsamında kıdem tazminatına yönelik olarak gündeme getirilen değişikliğe karşı ilk eylemini 29 Haziran 2020 Pazartesi yurt genelinde gerçekleştirdi.

TÜRK-İŞ, 81 ilde yer alan Bölge ve İl Temsilciliklerinde eşzamanlı olarak bir basın açıklaması düzenledi. Basın toplantısı öncesi TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların Genel Merkez, Şube ve Temsilcilik binalarını “Kıdem Tazminatıma Dokunma”yazılı posterleri ile donatılmıştı. Ayrıca evlerde ve arabalarda kullanılmak üzere “Kıdem Tazminatıma Dokunma” yazılı posterler tüm bölge ve il temsilciliklerine dağıtılmıştı.

81 ilde eşzamanlı olarak düzenlenen basın açıklamasında, TÜRK-İŞ Genel Kurullarında “Kıdem Tazminatı” ile ilgili oybirliğiyle alınan kararın arkasında olunduğu belirtilerek, kıdem tazminatının, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızıçizgisi olduğu bir kez daha hatırlatıldı.

TÜRK-İŞ tarafından düzenlenen basın açıklamasının tam metni;

“Bildiğiniz üzere son gülerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak istiyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.

Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.

Görüşümüz net… Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRKİŞ’in kırmızıçizgisidir.

Bugün çalışanlara ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasının istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımızı posterlerle donatılacaktır.”

Koranavirüs tedbirleri kapsamında 81 ilde düzenlenen basın açıklamalarına, şube başkanları, şube yöneticileri ve işyeri sendika temsilcileri katıldı.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler