Anasayfa » Taşeron » 450 bin işçi için süre doldu! Önemli değişiklikler bekleniyor

450 bin işçi için süre doldu! Önemli değişiklikler bekleniyor

450 bin işçi için süre doldu! Önemli değişiklikler bekleniyor

450 bin işçi için süre bugün doldu! Önemli değişiklikler bekleniyor

Tarih :
450 bin işçi için süre doldu! Önemli değişiklikler bekleniyor

Taşerondan geçen işçilerde bu yıl önemli değişiklikler bekleniyor. Özellikle toplu iş sözleşmesi imzayalayacak olabilmeleri geçen iki yıllık süreçteki kayıplarını telafi edebilecek mi? 4/D'li işçiler ile belediye şirket işçileri bu yıl şayet çok farklı bir sürpriz olmaz ise toplu iş sözleşmesi yapabilecekler. Belediye şirketlerindeki işçilerin YHK toplu iş sözleşmesi hükümleri ise bugün sona erdi. İşte tüm detaylar...

Taşeron şirketlerden kamuda genel idarelere 4/D sürekli işçi, belediyelerde ise belediye şirket işçiliğine geçen işçiler yüksek hakem kurulu kararı ile bağıtlanan YHK toplu iş sözleşmesi hükümlerine tabi idiler. Alacakları zam miktarları iki yıllık süreçte 4+4 şekilinde düzenlenen işçilere enflasyon farkı da verilmedi.

Mali ve özlük hakları bakımından ise genel idarelerdeki işçiler (4/D'li sürekli işçiler) diğer kamu işçilserinden, belediye şirketlerindeki işçilerde belediye kadrolu işçilerinin mali ve özlük haklarından çok uzakta olan düzenlemeler ile iki yılı geçirdiler.

ŞİRKET İŞÇİLİĞİ 'KADRO' DEĞİL

Bu iki yıllık süreçte en büyük tepki ise şirket işçiliğine geldi. İşçiler ve temsilcileri şiket işçiliğinin kadro olamadığını şayet kadro olsa idi yerel seçimler öncesi ve sonrasında tüm siyasi parti belediye başkanlıklarından işten çıkarmaların yaşanmayacağını ifade ettiler. Soruna bir çözüm bulunması için her fırsatta seslerinin duyurmaya çalışsalarda somut bir ilerleme olmadı. Belediye şirketlerine geçen işçiler belediyelerin kadrolu işçileri ile aynı statü verilmesi ile sorunun çözüleceğini ifade ediyorlar.

TOPLU SÖZLEŞME'DE SÜRE BUGÜN DOLDU

Toplu iş sözleşmesi yapabilmeleri için Yüksek Hakem Kurulu ile bağıtlanan toplu iş sözleşmesi hükümlerinin süresi bugün sona erdi. YHK toplu iş sözleşmesi hükümleri belediye şirketlerine geçen işçiler için 30.06.2020 tarihine kadar geçerli sayılmıştı.

Bu da sözleşmede şöyle yer almıştı;

"Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere şirketlerce uygulanmak üzere, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 30.06.2020 tarihine kadar uygulanacak olan toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümleri aşağıda yer almaktadır."

VİRÜS NEDENİYLE 3 AY SÜRE İLE UZATILMIŞTI

Koronavirüs salgını nedeniyle 17 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete'de yer yayımlanan "7244 Yeni Koronavirüs (COVID-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" da toplu iş sözleşmeleri yapılması, yetki tespiti ve toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin süreler üç ay süreyle uzatılmıştı.

17 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kanunda madde şu şekliyle yer aldı;

"ı) 18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin süreler bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay süreyle uzatılmıştır. Cumhurbaşkanı, bu bentte yer alan üç aylık süreyi bitiminden itibaren üç aya kadar uzatmaya yetkilidir."

3 AYLIK SÜRE NE ZAMAN SONA ERİYOR?

Resmi Gazete'de yayımlanan süre şayet Cumhurbaşkanı tarafından uzatılmaz ise 17 Temmuz 2020 tarihinde doluyor. Yani 17 Temmuz'dan itibaren toplu iş sözleşmeleri ve yetki tespitleri yapılabilecek.

4/D'Lİ SÜREKLİ İŞÇİLERDE EKİM 2020

YHK toplu iş sözleşmesi hükümlerinde 4/D'li sürekli işçilerin toplu sözleşme süresi 31.10.2020 tarihinde doluyor. Bu madde sözleşmede şöyle yer almıştı;

"Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere idarelerce uygulanmak üzere, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 31.10.2020 tarihine kadar uygulanacak olan toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümleri aşağıda yer almaktadır."

TAŞERONDAN GEÇEN İŞÇİLERE KALICI ÇÖZÜM

Gerek 4/D'li sürekli işçilerin kamu işçilerinden farklı statüleri ve toplu sözleşmeleri, gerekse de belediye şirket işçilerinin belediye şirket işçilerinden farklı statüleri bir an önce eşitlenmeli ve aynı kurumda aynı işi yapan çalışanlar mali ve özlük hakları ile aynı kanuna tabi olamaları gerekliliği geçen iki yıllık süreçte kendisini net bir şekilde göstermiştir. Sayıları 1 milyonu aşan işçiler bu duruma kalıcı bir çözüm beklediklerini ifade ettiler.

YENİ KAZANIMLAR OLSUN

İki yıllık süreçteki kayıpların telafisi ve yeni kazanımların olması tüm işçiler açısından önemli bir beklenti. Sendikalar eliyle yürütülecek süreçlerde işçiler kayıpların telafisi ve yeni kazanımları sağlayabileceklermiyi önümüzdeki süreçte hep birlikte göreceğiz.

İLAVE TEDİYE VE İŞTEN ÇIKARILMA

Fakat ilk olarak belediye şirket işçilerinin ilave tediye alması ile işten çıkarılma tedirginliğinin son bulması acil çözüm bekleyen konu olarak duruyor.

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler