Emekliye 3 maaş avans imkanı!

Emekliye 3 maaş avans imkanı!

Emekliye 3 maaş avans imkanı!

Tarih :
Emekliye 3 maaş avans imkanı!

Emekliye 3 maaş avans imkanı! En az 4500 TL...

Memur ve emekli vatandaşlar 3 Temmuz'da açıklanacak olan 6 aylık enflasyon sonucu Temmuz ayında zamlı maaşlarını alacak. Bunun yanında da ek ödemeler de artacak. Emekli aylığının bağlanmasını bekleyenlere verilen avans imkanından emekli olan vatandaşlar da yararlanmak istiyor. Eğer emekli vatandaşların bu talebi kabul edilirse en az 3 maaş yani 4500 TL avans çekebilecekler. Emekli avanslarıyla ilgili son gelişmelerin detayları nelerdir?

Milyonlarca vatandaş Temmuz ayında 6 aylık enflasyon farkına göre yeni zamlı maaşlarını alacak. Türkiye'de emeklilik için başvuranların maaşı 90 gün içinde bağlanmazsa 3 aylık net asgari ücret toplamı kadar bir ücreti alma hakkına sahip oluyor. Başvuru için SGK'ya yazılı başvurua bulunulması gerekmektedir.

AVANS İMKANINDAN MEVCUT EMEKLİLER DE YARARLANMAK İSTİYOR

Avansın ücreti de 3 net asgari ücret tutarında, yani bu yıl için 6 bin 972 lira oluyor. Şimdi bu imkanın mevcut emekliler için de hayata geçirilmesi ve tutarının da 3 emekli maaşı kadar olması talep ediliyor.

125 LİRA TAKSİT

Nisan ayından itibaren emeklilere en düşük ödeme bin 500 liraya yükseldi.

Eğer talepler hayata geçerse, tüm emekliler SGK'ya yazılı olarak başvurarak avans talep edebilecek.

AVANS TALEBİ KABUL EDİLİRSE EN AZ 4500 TL AVANS ÇEKİLEBİLECEK

Bu yöntemle maaşa göre en az 4 bin 500 lira avans çekilebilecek. Bu para daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle kesilecek.

Örneğin; 36 ay taksit olduğunda, 4 bin 500 TL'lik avans emeklinin maaşından 3 yıl boyunca aylık 125 lira kesinti yapılarak geri ödenecek.

Emekliler, faizsiz nakit destek imkanının bir an önce karara bağlanıp, müjde verilmesini istiyor. Emekliler, kendilerine faizsiz, uzun vadeli avans imkanı sağlanmasını bekliyor.

TEMMUZ ZAMMI SONRASI EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

? EN DÜŞÜK emekli aylığı; memurlarda 2 bin 796, esnafta bin 874, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda 2 bin 219 liraya çıkacak.

? Aile yardımı hariç en düşük memur maaşı ise 3 bin 696 liraya yükselecek

 

 

Kaynak : Sabah

Benzer Haberler