Anasayfa » Medya Haberleri » Enflasyon memur zammına sürpriz yapar mı?

Enflasyon memur zammına sürpriz yapar mı?

Enflasyon memur zammına sürpriz yapar mı?

Enflasyon memur zammına İstanbul gibi sürpriz yapar mı?

Tarih :
Enflasyon memur zammına sürpriz yapar mı?

Enflasyon memur zammına İstanbul sürprizi yapar mı?

Yarın açıklanacak enflasyon rakamları yaklaşık 3 milyon memur ve 12 milyon emeklinin zam miktarları için önemli bir gösterge olacak. 15 milyon kişinin yılın ikinci yarısında alacağı zam miktarı TÜİK'in yarın saat 10:00'da açıklayacağı Haziran ayı enflasyon rakamı ile kesinleşecek.

İSTANBUL(İTO) SÜRPRİZ YAPTI

Her ayın birinci günü İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul için enflasyon rakamlarını açıklıyor. Ekonomistlerin beklentileri de her ayın sonunda açıklanıyor. Dün açıklanan İstanbul enflasyonu adeta büyük bir sürpriz yaptı ve ekonomistlerin 0,50 ve 0,70'lik artış beklediği (Merkez Bankası beklenti anketi 0,50; AA Finans- Anadolu Ajansı-beklenti anketi 0,70 oldu) perakende fiyatlarda artış oranı %0,07 (binde 7) oldu.

ENFLASYON FARKINDA SON DURUM

Mayıs ayı enflasyon rakamı ile memur ve memur emeklileri için Temmuz ayında yüzde 4'lük toplu sözleşme zammına ilaveten şu anda 0,56'lik enflasyon farkı oluştu. Yarın açıklanacak Haziran ayı enflayon rakamı da (+) pozitif gelirse milyonlarca memur ve memur emeklisi enflasyon farkı artacak.

YÜZDE 4'Ü AŞAN KISIM İÇİN FARK ÜCRETİ ALACAKLAR

Memurlar 2020'nin ilk altı ayı için yüzde 4 zam aldı. 2. altı ayı için de yüzde 4 zam alacak. İlk 6 ayda çıkacak enflasyon yüzde 4'ü aşması durumunda, memurlar aşılan miktarda enflasyon zammı da alacak.

MB VE AA FİNANS BEKLENTİ ANKETİNİN ÇOK ALTINDA

Merkez Bankası ve AA Finans beklenti anketlerinde ekonomistler sırasıyla 0,50 ve 0,70'lik artış bekliyorlardı. Fakat gelen İstanbul verisi binde 7 ile beklentinin çok çok altında oldu.

TÜİK 3 TEMMUZ CUMA GÜNÜ AÇIKLAYACAK

TÜİK haziran enflasyonunu bu cuma günü saat 10:00'da açıklayacak. Bu veri ile memurlar ve emeklilerin alacağı zam oranıda kesinleşmiş olacak.

TÜİK 2020 YILI ENFLASYON RAKAMLARI

AYLAR Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) % Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) %
Ocak +1,35 + 1,84
Şubat +0,35 +0,48
Mart +0,57 +0,87
Nisan +0,85 +1,28
Mayıs +1,36 +1,54
TOPLAM (3 aylık) +4,48 (Kümülatif 4,56) +6,01

*Not: Maaş artışları bir önceki yılın enflasyon rakamlarının kümülatif olarak hesaplanması şeklinde oluşuyor. Kesin rakam ise Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tebliği ile gerçekleşiyor

 

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler