Anasayfa » Medya Haberleri » Kendi İşini Kurup, 65.000 TL Hibe Destek Alabilirsin! İşte Yararlanma Şartları...

Kendi İşini Kurup, 65.000 TL Hibe Destek Alabilirsin! İşte Yararlanma Şartları...

Kendi İşini Kurup, 65.000 TL Hibe Destek Alabilirsin! İşte Yararlanma Şartları...

Yazarımız Ekonomist Hasan Erdem yazdı...

Tarih :
Kendi İşini Kurup, 65.000 TL Hibe Destek Alabilirsin! İşte Yararlanma Şartları...

Önceki yazımızda ekonomik aktivitenin yeniden canlanmasıyla birlikte yeni işler kurmak için yeni fırsatlar ortaya çıktığını beliterek iyi bir iş fikrine sahip olduğuna inanan ve kendi işini kurmak isteyen girişimciler için sermaye ihtiyacının nereden karşılanabileceği sorusu üzerinde durmuştuk.

Genellikle özsermayesi yetersiz ve bankalardan kredi alamayan girişimciler destekler hakkında yeterli bilgiye de sahibi değilse iş kurmaktan vazgeçiyor. Yeniliğe dayalı ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak önemli bir potansiyeli bu sebeple kaybediyoruz.

Her ne kadar bu tür destekler kamuya açık olsa da bireysel girişimcilerin bir çoğunun bu destekler hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını görüyoruz. Destek hakkında kısıtlı bilgisi olanlar ise bürokrasi ve mevzuatın karmaşıklığı nedeniyle bu işlere girmek istemiyor. Bu nedenle kendi işini kurmak isteyen girişimcilere sağlanan bazı devlet destekleri hakkında bilgi vermeyi önemsiyoruz.

Bu yazımızda KOSGEB tarafından yürütülen, Geleneksel Girişimci Destek Programı'nı inceleyeceğiz. Şimdi destekle ilgili bilgileri, yararlanma koşullarını ve süreci; kafa karıştırmamak ve anlaşılabilir olması için mümkün olduğunca basitleştirerek özetleyelim.

''Geleneksel Girişimci Destek Programı'' hakkında genel bilgi

KOSGEB; girişimcilere ve KOBİ'lere çeşitli amaçlarla 13 farklı program kapsamında destekler sağlamaktadır. Desteklerin bazıları mevcut KOBİ'lerin geliştirilmesine bazıları ise girişimcilerin iş kurmasının desteklenmesine yöneliktir. Geleneksel girişimci destek programı ile belli sektörlerde iş kuran girişimcilere finansal destek sağlanmaktadır. KOSGEB desteklerinin herhangi birinden yararlanmak için şu iki koşulu sağlamak gerekmektedir;

1. İşletmenizin veya kuracağınız işin, KOSGEB desteklerinden yararlanabilecek sektörlerde olması gerekir. Bu sektörler, https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/DesteklenenSektor adresinde yer almaktadır. Öncelikle kuracağınız işin bu sektörlerde olduğunu kontrol etmelisiniz.

2. Desteklerden yararlanacak işletmenin KOBİ olması gerekmektedir. KOBİ Yönetmeliğinde; 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali
bilançosundan herhangi biri 125 milyon Türk Lirası'nı aşmayan işletmeler KOBİ olarak tanımlanmıştır.

Destek programından yarlanma şartları

1. Girişimcinin kurduğu işin ve işletmenin KOSGEB desteklerinden yararlanabilecek sektörlerde yer alması, KOBİ olması ve TTK'da tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde olması gerekmektedir.

3. Başvuracak işletmenin kuruluş tarihinden önce girişimcinin geleneksel girişimcilik eğitimini tamamlanmış olması gerekir.

4. Girişimcinin başvurduğu işletmedeki kurucu ortak payı en az %50 olmalıdır. İşletme, destek programı başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olmalıdır.

5. Girişimcinin, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesinden destek programına başvurduğu tarihe kadar, başvuruda bulunduğu işletme dışında; gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması, tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığının bulunmaması gereklidir.

6. Girişimcinin destek sürecinde; başka bir işletme/kurum/kuruluşta Sosyal Güvenlik Kurumu hükümlerine tabi olarak çalışmaması ve işletmeyi münferiden temsile yetkili olması gerekmektedir.

Desteklerin içeriği ve miktarı

Bu programda sağlanan tüm destekler hibe yani geri ödemesizdir. Sağlanabilecek azami destek miktarı 65.000 TL'dir. Aşağıda detayları verilen destekleri, başvurunuzun kabul edildiğinin bildirilmesi sonrasında alabilirsiniz. Performans desteği, programın başlangıcının 1. yılı ve 2. yılı sonunda işletmenizin SGK 4(a) kapsamındaki prim gün sayısı hesaplanarak ödenmektedir.
Başvuru, değerlendirme, ödeme ve izleme nasıl yapılıyor?

Desteğe ilişkin süreç sırasıyla şu şekilde işlemektedir.

1. Girişimcinin öncelikle geleneksel girişimci eğitimini tamamlaması gerekiyor. Eğitimi https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresinden e-Devlet şifrenizle giriş yaparak alabilirsiniz. Girişimcilik ve işletmecilik hakında bilgi verilen eğitimi yaklaşık yarım günde online şekilde tamamlayabiliyorsunuz.

2. Eğitimi tamamladıktan en az 1 gün sonra işletmenizin (gerçek kişi işletmesi veya sermaye şirketi) kuruluş işlemlerini yapmalısınız. Eğitim öncesinde kurarsanız destek başvurunuz kabul edilmez.

3. İşletmeniz resmen kurulduktan sonra https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler?ReturnUrl=%2f adresinden işletmenizi KOSGEB'in destek işlemlerini yürüttüğü KBS'ye (KOBİ Bilgi Sistemi) kaydetmeli ve KOBİ Beyannamesini onaylamalısınız. Bu işlem sonrasında KBS'ye girebilir, başvuru yapabilirsiniz.

4. Programdan yararlanmak için işletme yetkilisi, yine e-Devlet şifresiyle giriş yaparak KBS üzerinden programa başvuru yapmalıdır. Başvuru, sistem üzerinden ''iş modeli''nin doldurulmasıyla yapılıyor. İş modelinde; girişimci, yapılacak iş ve talep edilen destekler hakkında bilgiler yer alıyor.

5. Başvurunuz, başvuru yaptığınız Müdürlük tarafından değerlendirilir. Reddedilmesi halinde gerekçelerinizle itiraz edebilirsiniz. Kabul halinde tahhütname onaylanır ve 2 yıl süreli program başlar.

6. Başvurunuzun kabul edilmesinden sonra işletmeniz için uygun bulunan destekleri KBS üzerinden talep etmeniz üzerine destekler işletmenizin hesabına ödenir.

7. İki yılık destek süreci sonunda program tamamlanır ve tamamlamadan 1 yıl sonra izleme yapılır.

Dikkat edilmesi gereken diğer konular

1. Destek başvuruları değerlendirilirken dikkat edilen önemli konular bulunuyor. Öncelikle işletme sahibi girişimcinin iş ve işletme hakkında bilgi sahibi olması ve işi yürütebilecek olmasına dikkat ediliyor. Ayrıca, başka bir işletmenin kapatılarak değişik bir unvan ya da bir iş birimi olarak açılması gibi başka bir işin devamı veya genişletilmesine yönelik bir işletme kurulmuş ise başvuru reddediliyor.

2. İşletme/girişimci bu destek programından sadece bir kez faydalanabilir.

3.Desteklenen işletmenin kuruluş tarihinden itibaren bir yılını tamamlamadan kapanması durumunda, destekler ödeme tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte tahsil edilir.

3. İşletmenin ilgili mevzuatta belirtilen limitlerin üzerinde vergi ve/veya SGK borcu olmamalıdır. Varsa borç mahsup edilerek kalan tutar ödenmektedir.

Değerlendirme ve sonuç

Kurumun internet sitesi ve faaliyet raporlarına göre; program kapsamındaki desteklerden yararlanmak için bugüne kadar yaklaşık 170 bin girişimci e-Akademi'ye girerek eğitim almaya başlamış ve bunların 85 bini eğitimleri tamamlamış, 2019'da 30 bin girişimcinin bu programlar kapsamında kurduğu KOBİ'lere 600 milyon TL destek verilmiştir.

Program destekleri hibe niteliğinde olduğundan yeni kurulan bir işletme için oldukça önemli miktarlarda destekler sağlanmaktadır. Destek süreçlerini biliyorsanız ve şartları taşıyorsanız bu desteklerden yararlanmak sanıldığı kadar zor değildir. Desteklere ilişkin süreçlerin; kısaltılmış ve eğitim süreci dahil internete taşınmış olması başvuracak girişimciler için önemli bir avantajdır.

Sermaye ihtiyacı bulunan girişimcilerin bu programdan azami ölçüde faydalanması dileğiyle...

Kaynak : SGK Rehberi
Türkiye için tarihi gün!
Binaların erişilebilirliği 'ERDEM' ile ölçülecek
Bakan Akar, Irak'ın kuzeyindeki askerlerle telsizle konuştu
Arkeolog çift 7 bin 500 yıllık antik kentte dünyaevine girdi
Altın için önemli uyarı
Bakan Koca: Salgın ortadan kalkmadı, artarak devam ediyor
25 ilde son iki gündür entübe hasta yok
Kılıçdaroğlu, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın ile görüştü
Geceleri bunu yapanlar aman dikkat! Zehirliyor
Arkeolog, vasiyeti üzerine kazı yaptığı yere defnedildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehit ailelerine başsağlığı mesajı
2020 bekçi alımları başvuru şartları neler?
Köy, düğün sonrasında karantinaya alındı
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne hafta sonu yoğun ilgi
Prof. Dr. Gönüllü'den tercih yapacak adaylara öneriler
'Fırat'ın incisi' tarihi Rumkale cam terasla izlenecek
Antik Çağ'dan günümüze yaşayan kent: Assos
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Sinop'ta bir plaj koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatıldı
Pakistan'da sel: 57 ölü
Rusya'dan Antalya, Bodrum ve Dalaman uçuşları başlıyor

Benzer Haberler