Anasayfa » Taşeron » Taşeron sonrası TİS'de kritik talep: Asıl iş kolundan tescil

Taşeron sonrası TİS'de kritik talep: Asıl iş kolundan tescil

Taşeron sonrası TİS'de kritik talep: Asıl iş kolundan tescil

Taşeron sonrası TİS'de kritik talep: Asıl iş kolundan tescil

Tarih :
Taşeron sonrası TİS'de kritik talep: Asıl iş kolundan tescil

Kamuda ve yerel yönetimlerde taşeron şirketlerden 4/D sürekli işçi ve belediye şirket işçiliğine geçen işçiler için bu yıl toplu sözleşme imzalama yılı olacak. Yerel yönetimlerde 30 Haziran'da dolan YHK TİS hükümleri genel idarelerde çalışan 4/D'li sürekli işçiler için 31.10.2020'de doluyor. Sendikalar ve hükümet temsilcileri ile yapılan ziyaretler ara sıra gündeme gelsede yol haritası için henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

TAŞERONDAN GEÇEN İŞÇİLERE 'ASIL İŞ KOLU' TALEBİ

1 milyonu aşan sayıları ile taşeron sonrası kamu ve yerel yönetimlerde çalışan işçiler işkolu tespitinin büyük önem taşıdığını ve çalışanların iş kolu tespitlerinin asıl işin girdiği iş kolunda tespitinin yapılmasını istiyorlar.

DAHA GÜÇLÜ OLACAKTIR

Asıl işin girdiği iş kolunda örgütlü işçi ve sendikasının daha güçlü olacağını değerlendiren çalışanlar bir işyerinde birden fazla işçi sendikası ve dağınık bir örgütlülük halinden endişe ediyorlar. Bu durumda hem işçi hem de sendikasının zayıflayacağı, zayıf olan tarafın masada da zayıf olacağı için işçinin hakkını savunamayacağı düşüncesi dile getiriliyor.

İDARECİLER GÖZÜNDE TAŞERON KALMAK İSTEMİYORLAR

Asıl iş girdiği iş kolu olmadığı takdirde iş veren vekilleri yani idarecilerin gözünde hep aynı kalmaktan da çekinen çalışanlar kendilerine farklı yaklaşım sergileneceği tereddütlerini de yaşıyorlar.

KANUN ŞU ANDA BUNA MÜSAİT, YASA ZORUYLA ÜYE KOPARILMASIN

Tüm işçiler asıl islerin girdiği iş kollarındaki sendikalara üye olmak zorundadır. Kanundaki şu anki durumun buna müsait olduğunu belirten işçiler yasa zoruyla üye koparılma işleminin değil işçilerin birleştirilmesinin en doğru olanı olduğunu ifade ediyorlar

YARDIMCI İŞLER ASIL İŞİN GİRDİĞİ İŞ KOLUNDAN TESCİL EDİLMELİ

İşçiler içerik hakkında bilgi edinme haklarını kullanmak istiyorlar. Talepleri asıl işin girdiği iş kollarından tescil edilmek.. Eğer ki yardımcı işler asıl işin girdiği iş kolundan tescil edilmezse bu çalışma hayatı açısından negatif ayrımcılık olacağı değerlendiriliyor.

TAŞERON SONRASI KAYIPLAR ARTTI

Taşeron şirket sonrası 2018 yılı Nisan ayından itibaren YHK TİS hükümlerine göre mali ve özlük hakları düzenlenen işçiler yıllık 4+4 şeklindeki zamlarla kamuda diğer çalışanların çok gerisinde zam aldılar. Belediye şirket işçileri ise işten çıkarılma ile birlikte kadrolu işçilerin aldığı zam ve özlük haklarınıda alamadılar.

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler