Anasayfa » Medya Haberleri » TBMM Başkanı Şentop'tan Ayasofya kararı sonrası ilk açıklama

TBMM Başkanı Şentop'tan Ayasofya kararı sonrası ilk açıklama

TBMM Başkanı Şentop'tan Ayasofya kararı sonrası ilk açıklama

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Danıştay'ın Ayasofya kararı sonrası değerlendirmelerde bulundu. Şentop, "Ayasofya ibadete açıldı, yönetim Diyanet'e verildi." dedi..

Tarih :
TBMM Başkanı Şentop'tan Ayasofya kararı sonrası ilk açıklama
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop'un açıklamaları şöyle;

Aslında Ayasofya cami olarak ibadete açılmış oldu. Cumhurbaşkanımızın yayınlanmış olduğu kararname ile kararın uygulanma usulüne dair bir işlem bu. Bununla da bizim camilerin yönetiminde olduğu gibi Ayasofya'nın yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı'na geçmiş oluyor.

Ayasofya bizim kuşağımızın, bizden önceki birçok kuşağın ideallerinde cami olarak açılması gereken bir yapı olarak her zaman yer almıştı. Hedef, rüya olarak yer aldı. 'Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın' bizim gençliğimizin sloganıydı. O dönemin gençlik liderlerinden Cumhurbaşkanımız gayret gösteren bir kişiydi. Onun döneminde Ayasofya'nın açılması hakikaten anlamlı.

Danıştay kararı birçok bakımdan, uluslararası hukuk bakımdan değerlendirmeler içeriyor. Ayasofya Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan bir vakıfta cami olarak kullanılmasına yönelik hüküm var. Diğer camilerin de vakfiyeleri var. Dolayısıyla bu amacın değiştirilmesi doğru değil. Bu konu sadece Türkiye'nin değil başka ülkelerin de mesela Kıbrıs'ta İngilizlerin yönetiminde aslına uygun kullanılması yönünde düzenlenmiş.

Kaynak : Haber7

Benzer Haberler