Anasayfa » Medya Haberleri » Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan mesai saatleri için öneri

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan mesai saatleri için öneri

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan mesai saatleri için öneri

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan mesai saatleri için öneri

Tarih :
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan mesai saatleri için öneri

Normalleşme süreciyle birlikte Türkiye'nin belli bölgelerinde gözlenen vaka artışları tedirgin ediyor. Kurban bayram, okulların 31 Ağustos'ta açılacağının açıklanması da salgınla ilgili olarak soru işaretlerine neden oluyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsle mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı'na bazı önerilerde bulundu.

Sözcü'den Nazan Doğaner Halıcı'ya konuşan Prof. Ceyhan,alışma hayatına ilişkin önlemler hakkında ise şunları söyledi:

"En büyük risk taşıyan yerlerden biri toplu taşımadır… İnsanlara, ‘yarın aynı saatte işe başlıyorsunuz' derseniz ancak tıklım tıklım gidebilir. Ben kademeli mesai öneriyorum. Mesela iş yerlerinde bir grup 7'de, bir grup 8'de, bir grup 9'da başlayacak. Dönüş saatleri de farklı olacak. Bu sayede toplu taşımalardaki kalabalığın önüne geçilebilir"

"KALABALIK" UYARISI

Ceyhan, kalabalıklarla ilgili uyarıda bulunarak, "Kalabalıklaşmaların sınırlandırılması lazım. Diyeceksiniz ki herhangi bir neden olmadan toplanmalarda, buluşmalarda, bu arkadaş ya da akraba buluşması falan olabilir, en fazla 10 kişi bir araya gelebilir. Bir taziye evinden 200'e yakın vaka çıkıyor. Bunu önlemek için taziye evinde en fazla 15 kişi bulunabilir. Bunlar çıktıktan sonra temas edilen yerler dezenfekte edilir. Sonra 10-15 kişi daha alınır. Askere uğurlama törenlerinde en fazla 25-30 kişi bulunabilir. Çünkü birdenbire ortama bir süper bulaştırıcı giriyor ve yüzlerce vaka çıkıyor ortaya." dedi.

Kaynak : Sözcu

Benzer Haberler