Anasayfa » Medya Haberleri » Ayasofya Durumu Hakkında Son Gelişmeler Ne Yönde?

Ayasofya Durumu Hakkında Son Gelişmeler Ne Yönde?

Ayasofya Durumu Hakkında Son Gelişmeler Ne Yönde?

Tarih :
Ayasofya Durumu Hakkında Son Gelişmeler Ne Yönde?

Haber incelemelerine bakıldığı zaman gözlerin Ayasofya üzerinde olduğu fark ediliyor. Bu yüzyıllardır ayakta kalan yapının müze statüsünden camii statüsüne geçirilmesi hakkında incelemeler yapılıyor. Danıştay'ın müze olma kararını bozması gibi bir durumun söz konusu olup olmadığı ise ilerleyen günlerde fark edilecek.

Yapının Korunması Şart

Haber365 uzman görüşlerine de yer veriyor. Camiinin ibadete açılmasının öncesinde gerekli olan güçlendirme çalışmalarının yapılmasının şart olduğu da eksiksiz bir biçimde bildirilmelidir. Ayrıca yapının kaç insanı alırsa deformasyona uğramayacağı şeklinde de araştırmalara yer verilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde kapsamlı bir biçimde inceleme yapma imkanını elde edebilir ve alınan kararın yapının tarihi dokusuna zarar vermemesi sağlanır.

Dünyadan Gelen Tepkiler

Fransa, ABD ve Rusya'nın Ayasofya'nın müze olarak korunması gerektiği konusunda gerekli olan bildirileri sundukları görülmektedir. Ayrıca akademisyenlerin de açık mektup hazırlayarak durumu anlattıkları görülüyor. Bu süreç içerisinde nasıl bir adım atılacağı ve hem resmi hem de kültürel manada nasıl bir düzenlemenin yapılacağı merak konusu!

Gelen bu tepkiler üzerine Ayasofya'nın tasarrufunun direkt olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olduğunun da altı çizilmiştir. Bu yapılan açıklamaların politik manada gerginlikler açığa çıkardığı da dile getirilmesi gerekiyor.

Yapının Tarihi Misyonu

Hem yüzyıllar boyunca kilise hem de cami olarak hizmet vermiş olan bu binanın şuanda nasıl statüsünü koruyacağı ya da sürecin ne yönde işleyeceği merak konusu olmaya devam ediyor. Bu noktada yapılan incelemelere bakıldığı zaman yapının tarihi misyonunun nasıl ilerleyeceğinin kapsamlı bir araştırmaya gebe olduğu da görülmektedir. Öncelikli olarak mozaiklerin herhangi biir bozulmaya sebebiyet vermeden nasıl kapatılacağı ya da müze olarak belirli iir kısmın hizmet verip vermeyeceği de göz önünde bulundurulması gereken kriterlerdendir.

İlerleyen Günlerde Politik Gerginlik Sürecek

15 gün içerisinde yapının genel durumu ile alakalı nasıl bir adımın atılacağı ile alakalı bilgiler alınmaya devam ediyor. Yapının korunmasının arka planında hem kararın desteklenmesi hem de karşı çıkılması ile alakalı politik gerginliklerin sürmesi de dikkat çeken hususlar arasındadır. İlerleyen günlerde bu durumun daha net hal alacağı görülüyor.

https://www.haber365.com.tr/haberler/ayasofya

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler