Anasayfa » Medya Haberleri » Asgari ücrete zam teklifi Meclis'e sunuldu!

Asgari ücrete zam teklifi Meclis'e sunuldu!

Asgari ücrete zam teklifi Meclis'e sunuldu!

Milyonlarca asgari ücretliyi ilgilendiren kanun teklifi Meclis'e sunuldu!

Tarih :
Asgari ücrete zam teklifi Meclis'e sunuldu!

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, asgari ücret alan işçilerin maaşlarından gelir vergisinin alınmaması için kanun teklifinde bulundu.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, asgari ücret karşılığında çalışan işçilerin aldıkları ücretin gelir vergisinden muaf tutulması amacıyla Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinde bulundu.

ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VERGİSİ MUAF TUTULSUN

Saadet Partisi Milletvekili Karaduman, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde, “Hâlihazırda asgari ücretten yüzde 15 gelir vergisi kesintisi yapılması, zaten açlık sınırında yaşamak zorunda bırakılan vatandaşların mağduriyetinin artmasına sebep olduğu izahtan varestedir. Bu haliyle asgari ücret üzerinden alınan gelir vergisinin istisna kapsamına alınması zaruri bir hal almıştır.” ifadelerine yer verdi.

İSRAF GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA BU İSTİSNA PEKÂLÂ MÜMKÜNDÜR

“Böyle bir değişiklik ile devletin ciddi bir vergi kaybına uğrayacağı düşünülebilir.” diyen Karaduman, “Kamu harcamalarındaki israfın boyutu göz önüne alındığında, yapılacak tasarruflar ile asgari ücretin istisna kapsamına alınması pekâlâ mümkündür. Aralığı belirli olmayan zamanlarda vergi borçları bir kalemde silinen şirketlerin olduğu ülkemizde, hayata tutunmaya çalışan işçilerin aldığı ücretlerin gelir vergisi istisnası kapsamına alınması ve bu istisnanın sürekli olması izah edildiği üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal devlet olmasının da gerektirdiği bir zorunluluktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Kanun teklifinin madde gerekçeleri ise şöyle:

Madde 1 – Gelir Vergisi Kanununda müteferrik istisnaların sıralandığı 23 üncü maddeye eklenecek yeni fıkra ile 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesinde belirtilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun belirlediği asgari ücret karşılığında çalışan işçilerin aldığı ücretin vergiden muaf tutulması amaçlanmıştır.

Madde 2 – Yürürlük maddesidir.

Madde 3 – Yürütme maddesidir.

Gelir Vergisi kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi

MADDE 1 – 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“4857 sayılı Kanunun 39 uncu maddesinde belirtilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun belirlediği asgari ücret karşılığında çalışan işçilerin ücretleri.”

MADDE 2 – Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütülür.

 

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler