Anasayfa » Taşeron » 'Taşeron' sonrası süre doldu: Gözler hükümette!

'Taşeron' sonrası süre doldu: Gözler hükümette!

'Taşeron' sonrası süre doldu: Gözler hükümette!

450 bin işçi taşeron kalmasın! TİS'de uzatma süresi de doldu

Tarih :
'Taşeron' sonrası süre doldu: Gözler hükümette!

450 bin işçi taşeron kalmasın! TİS'de uzatma süresi de doldu

Bu yıl toplu iş sözleşmesi heyacanı yaşayacak olan bir milyonu aşkın işçinin gözü kulağı hükümetten ve sendikalardan gelecek açıklamalara çevrildi.

2 Nisan 2018 yılında taşeron şirketlerden geçiş işlemleri yapılan yaklaşık bir milyon işçiden belediye şirket işçiliğine geçen işçiler için YHK toplu iş sözleşmesi hükümleri 30.06.2020 tarihinde dolmuştu. Virüs nedeniyle çıkarılan kanun ile bu süreler 3 ay uzatılmıştı. 17 Temmuz 2020 tarihinde bu sürede doldu. Yani sayılarının yaklaşık 450 bin olduğu ifade edilen işçiler için toplu sözleşme sürecinin başlatılması gerekiyor.

SENDİKALAR VE HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Toplu sözleşme sürecine ilişkin yeni bir uzatma kararı Resmi Gazete'de yayımlanmadı. Yani belediye şirket işçiliğine geçen işçiler 17 Temmuz 2020 tarihi itibariyle toplu sözleşme yapabilecekler. İşçilerin geçen 2 yıllık süreçteki kayıplarının telefasinin beklendiği toplu sözleşme sürecine ilişkin resmi makamlar ve sendikalardan henüz bir açıklama yapılmadı.

TAŞERON KALMASINLAR

Şirket işçiliğinin 'kadro' olmadığını değişik platformlarda dile getiren işçiler bir an önce yeni yapılacak toplu sözleşmeyi bekliyorlar. Taşeron şirketlerden geçişte yıllık 4+4 zam alan işçilere enflasyon farkı ve ilave tediye ödemeside yapılmadı.

Taşeron şirketlerden kamuda genel idarelere 4/D sürekli işçi, belediyelerde ise belediye şirket işçiliğine geçen işçiler yüksek hakem kurulu kararı ile bağıtlanan YHK toplu iş sözleşmesi hükümlerine tabi idiler. Alacakları zam miktarları iki yıllık süreçte 4+4 şekilinde düzenlenen işçilere enflasyon farkı da verilmedi.

Bu da sözleşmede şöyle yer almıştı;

"Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere şirketlerce uygulanmak üzere, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 30.06.2020 tarihine kadar uygulanacak olan toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümleri aşağıda yer almaktadır."

VİRÜS NEDENİYLE 3 AY SÜRE İLE UZATILMIŞTI

Koronavirüs salgını nedeniyle 17 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete'de yer yayımlanan "7244 Yeni Koronavirüs (COVID-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" da toplu iş sözleşmeleri yapılması, yetki tespiti ve toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin süreler üç ay süreyle uzatılmıştı.

17 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kanunda madde şu şekliyle yer aldı;

"ı) 18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin süreler bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay süreyle uzatılmıştır. Cumhurbaşkanı, bu bentte yer alan üç aylık süreyi bitiminden itibaren üç aya kadar uzatmaya yetkilidir."

3 AYLIK SÜRE NE ZAMAN SONA ERİYOR?

Resmi Gazete'de yayımlanan süre şayet Cumhurbaşkanı tarafından uzatılmaz ise 17 Temmuz 2020 tarihinde doldu. Yani 17 Temmuz'dan itibaren toplu iş sözleşmeleri ve yetki tespitleri yapılabilecek.

4/D'Lİ SÜREKLİ İŞÇİLERDE EKİM 2020

YHK toplu iş sözleşmesi hükümlerinde 4/D'li sürekli işçilerin toplu sözleşme süresi 31.10.2020 tarihinde doluyor. Bu madde sözleşmede şöyle yer almıştı;

"Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere idarelerce uygulanmak üzere, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 31.10.2020 tarihine kadar uygulanacak olan toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümleri aşağıda yer almaktadır."

TAŞERONDAN GEÇEN İŞÇİLERE KALICI ÇÖZÜM

Gerek 4/D'li sürekli işçilerin kamu işçilerinden farklı statüleri ve toplu sözleşmeleri, gerekse de belediye şirket işçilerinin belediye şirket işçilerinden farklı statüleri bir an önce eşitlenmeli ve aynı kurumda aynı işi yapan çalışanlar mali ve özlük hakları ile aynı kanuna tabi olamaları gerekliliği geçen iki yıllık süreçte kendisini net bir şekilde göstermiştir. Sayıları 1 milyonu aşan işçiler bu duruma kalıcı bir çözüm beklediklerini ifade ettiler.

YENİ KAZANIMLAR OLSUN

İki yıllık süreçteki kayıpların telafisi ve yeni kazanımların olması tüm işçiler açısından önemli bir beklenti. Sendikalar eliyle yürütülecek süreçlerde işçiler kayıpların telafisi ve yeni kazanımları sağlayabileceklermiyi önümüzdeki süreçte hep birlikte göreceğiz.

İLAVE TEDİYE VE İŞTEN ÇIKARILMA

Fakat ilk olarak belediye şirket işçilerinin ilave tediye alması ile işten çıkarılma tedirginliğinin son bulması acil çözüm bekleyen konu olarak duruyor.

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler