Anasayfa » Taşeron » Bakanlık'tan taşeron işçilerin haklarına ilişkin kritik yazı!

Bakanlık'tan taşeron işçilerin haklarına ilişkin kritik yazı!

Bakanlık'tan taşeron işçilerin haklarına ilişkin kritik yazı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan taşeron sonrası Toplu İş Sözleşmesi için önemli yazı!

Tarih :
Bakanlık'tan taşeron işçilerin haklarına ilişkin kritik yazı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan taşeron sonrası Toplu İş Sözleşmesi için önemli yazı!

Taşeron şirketlerden 2 Nisan 2018 tarihinde belediyelerde şirket işçiliği, genel idarelerde sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerin bu yıl YHK toplu iş sözleşmesi hükümleri doluyor. 30 Haziran'da belediye şirket işçilerinin süresi doldu ve virüs nedeniyle toplu iş sözleşmesi ertelemesi 17 Temmuz'da sona erdi.

TAŞERON ŞİRKETLERDEN SÜREKLİ İŞÇİ KADROSUNA GEÇEN İŞÇİLER

Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikasının 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerin 30/06/2020 tarihinden itibaren çalıştıkları işyerlerinde yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmesi hükümlerine tabi olup olamayacaklarına ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına görüş soruldu.

BAKANLIK CEVAP VERDİ

Bakanlık işçilerin dayanışma aidatı ödemeleri veya sendikaya üye olmaları durumunda yürürlükteki toplu sözleşme hükümlerinden faydalanabileceklerini ifade etti.

Bakanlık yazısında;

"Bu itibarla 696 sayılı KHK kapsamındaki idarelerde daha önce kadrolu çalışan ve 696 sayılı KHK kapsamında olmayan işçileri kapsayan ve uygulanmakta olan bir toplu iş sözleşmesi varsa, 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçişleri yapılan ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunun 4. maddesine uygun şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimleri yapılan işçilerin sendika üyesi olmaları veya dayanışma aidatı ödemeleri durumunda yürürlükteki toplu iş sözleşmesinden faydalanabilecekleri mütalaa edilmiştir."denildi.

4/D'Lİ SÜREKLİ İŞÇİLERDE EKİM 2020

YHK toplu iş sözleşmesi hükümlerinde 4/D'li sürekli işçilerin toplu sözleşme süresi 31.10.2020 tarihinde doluyor. Bu madde sözleşmede şöyle yer almıştı;

"Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere idarelerce uygulanmak üzere, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 31.10.2020 tarihine kadar uygulanacak olan toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümleri aşağıda yer almaktadır."

İşte Bakanlığın o yazısı;

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz....

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler